Grupi terrorist Shteti Islamik nuk është më i aftë të kryejë sulme komplekse.

Kështu së paku mendon eksperti gjerman i terrorizmit Peter Neumann, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“ISIS nuk është më në gjendje të planifikojë me kujdes, veprime komplekse si sulmet e Parisit në vitin 2015”, citohet të ketë thënë Neumann, një profesor në studimin e sigurisë së King’s College University University.

Në nëntor të vitit 2015, terroristët islamikë kryen njëkohësisht sulme në pesë vende në Paris, duke përfshirë sallën e koncertit Bataclan dhe stadiumin e futbollit Stade de France, duke vrarë 130 njerëz.

Në këtë drejtim, Neumann e sheh dobësimin e kapacitetit të terroristëve ISIS në humbjen e kontrollit mbi pjesë të Irakut dhe Sirisë, pra zhdukjen e kalifatit, i cili bëri që milicia të humbasë atraktivitetin e saj, pa të cilën gjë është më e vështirë të rekrutosh luftëtarë të rinj.

“Kërcënimi i paraqitur nga ekstremistët islamikë është dukshëm më pak se gjashtë vjet më parë, megjithëse ‘ujqërit e vetmuar’ do të vazhdojnë të paraqesin një kërcënim”, ka thënë më tej Neumann.

Sidoqoftë, ai dyshon se për dhjetë vjet, ISIS ndoshta nuk do të ekzistojë më. /Telegrafi/