0Shares

Sipas të dhënave të prezantuara nga Organizata për Ushqim dhe Bujqësi e Kombeve të Bashkuara mbi kultivimin e hurmave për vitin 2016 del se Egjipti është kultivuesi më i madh në botë me 1.69 milionë ton, shkruan Telegrafi.

Në vend të dytë vjen Irani me 1.07 milionë ton dhe në vend të tretë është Algjeria me 1.03 milionë ton.

Në listën prej dhjetë vendeve që kultivojnë më shumë hurma në botë merr pjesë dhe Arabia Saudite me 964 mijë ton, ndjekur nga Emiratet e Bashkuara Arabe me 671 mijë ton, Iraku me 615 mijë ton dhe Pakistani me 494 mijë ton.

Sudani, Omani dhe Tunizia janë tre vendet e fundit që kultivojnë më shumë hurma në botë. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)