LAJMI I FUNDIT:

Edward Snowden sulmon Facebook-un

Edward Snowden sulmon Facebook-un
ARCHIV - Wistleblower Edward Snowden ist am 07.01.2015 in Hamburg bei einer Pressevorführung der NDR-Dokumentation "Schlachtfeld Internet - Wenn das Netz zur Waffe wird" auf einer Video-Leinwand zu sehen. Foto: Christian Charisius/dpa (zu dpa "Geheimdienste halten Snowden-Verbindung zu Russland für möglich" vom 15.04.2016) +++(c) dpa - Bildfunk+++ | Verwendung weltweit

Edward Snowden sulmoi gjigantin Facebook, përmes një postimi të publikuar në Twitter.

Ish-spiuni i Agjencisë së Sigurimit Kombëtar, Snowden quajti Facebook, biznes që fiton para duke grumbulluar të dhëna të jetëve private të huaja.


“Bizneset që fitojnë para duke grumbulluar dhe shitur të dhëna të detajuara të jetës private dikur u përshkruan qartë si ‘kompani të mbikëqyrjes'”, tha Snowden, shkruan Telegrafi.

Ky reagim i tij erdhi pasi gjiganti i medias sociale pezulloi Cambridge Analytica, një firmë analitike të të dhënave që ka punuar për fushatën e Presidentit Trump.

“Rilindja e ‘kompanive të mbikëqyrjes’ si media sociale është mashtrimi më i suksesshëm që nga Departamenti i Luftës u bë Departamenti i Mbrojtjes”, ka përfunduar ai statusin e tij. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Veçoria e ardhshme e Google Maps ju dërgon në destinacionin e dëshiruar pa pasur nevojë për internet

Veçoria e ardhshme e Google Maps ju dërgon në destinacionin e dëshiruar pa pasur nevojë për internet

Teknologji
Zhvillohet gara e parë midis një aeroplani luftarak me pilot njerëzor dhe një tjetri të kontrolluar nga Al

Zhvillohet gara e parë midis një aeroplani luftarak me pilot njerëzor dhe një tjetri të kontrolluar nga Al

Teknologji
Zbulohen detaje të dizajnit të Samsung Galaxy Z Flip 5

Zbulohen detaje të dizajnit të Samsung Galaxy Z Flip 5

Teknologji
Shkencëtarët në SHBA ndërtojnë kamerën më të madhe dixhitale në botë

Shkencëtarët në SHBA ndërtojnë kamerën më të madhe dixhitale në botë

Teknologji
Kush është Mira Murati dhe a vjen nga Shqipëria? - Si përgjigjet, ChatGPT në pyetjet lidhur me inxhinieren e njohur

Kush është Mira Murati dhe a vjen nga Shqipëria? - Si përgjigjet, ChatGPT në pyetjet lidhur me inxhinieren e njohur

Teknologji
Superkompjuteri Exascale një ditë mund të ngrohë shtëpitë e britanikëve

Superkompjuteri Exascale një ditë mund të ngrohë shtëpitë e britanikëve

Teknologji
Kalo në kategori