LAJMI I FUNDIT:

Edhe pse po zhvillohen luftime të ashpra, luftëtari çeçen që i është bashkuar ukrainasve  – gjen kohë të falet në Bakhmut

Edhe pse po zhvillohen luftime të ashpra, luftëtari çeçen që i është bashkuar ukrainasve  – gjen kohë të falet në Bakhmut

Një video që është shfaqur në rrjetet sociale, luftëtari çeçen që lufton në radhët e ushtrisë ukrainase, shihet duke u falur në qytetin e Bakhmutit, atje ku akoma po vazhdojnë luftimet e ashpra.

Reklama

Edhe pse kur përmenden luftëtarët çeçenë në Ukrainë asocion tek Ramzan Kadyrov njeriu i “dëgjueshëm” i Vladimir Putinit, jo të gjithë janë pjesë e njësive të tij famëkeqe.

Ka prej atyre që luftojnë me ukrainasit për çlirimin e Ukrainës, e shumë grupacione tashmë i janë bashkuar Kievit në luftën kundër forcave ruse, siç është batalioni Dzhokhar Dudayev, transmeton Telegrafi.

Duke pastruar minat me dorë, fermerët në Ukrainë rrezikojnë jetën e tyre për sezonin e mbjelljes
Lexo po ashtu Duke pastruar minat me dorë, fermerët në Ukrainë rrezikojnë jetën e tyre për sezonin e mbjelljes

Ky formacion ushtarak mban emrin e politikanit të njohur dhe presidentit të parë të Çeçenisë së pavarur Dzhokhar Dudayev, i cili udhëhoqi vendin gjatë luftës së parë çeçene, e që në vitin 1996 e vranë forcat ruse.

Në anën tjetër, rusët po vazhdojnë sulmet në qytetin e Bakhmutit, duke tentuar ta marrin nën kontroll dhe të zmbrapsin ukrainasit. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Evropa
Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Evropa
“Qeveria e Serbisë me deklarata nxitëse”, OKB: Të merren masa kundër kësaj retorike

“Qeveria e Serbisë me deklarata nxitëse”, OKB: Të merren masa kundër kësaj retorike

Serbia
Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Evropa
Nëna nga Australia ia dorëzon foshnjën një burri që t’i bashkohet rrahjes masive në market – pamjet shokojnë opinionin

Nëna nga Australia ia dorëzon foshnjën një burri që t’i bashkohet rrahjes masive në market – pamjet shokojnë opinionin

Australia
Ish-zyrtari i inteligjencës amerikane thotë SHBA ka fluturake të paprekura aliene

Ish-zyrtari i inteligjencës amerikane thotë SHBA ka fluturake të paprekura aliene

Amerika
Kalo në kategori