LAJMI I FUNDIT:

A e dini se çfarë kuptimi kanë numrat në valvulën e radiatorit?

A e dini se çfarë kuptimi kanë numrat në valvulën e radiatorit?

Ata nuk duhet të ndalen në një numër

Ka numra në valvulë, kryesisht nga zero në pesë. Por a e dini saktësisht se çfarë do të thotë secili prej këtyre numrave në valvul?


Duke marrë parasysh rritjen e çmimit të energjisë elektrike dhe ngrohjes, është veçanërisht i rëndësishëm përdorimi i duhur i ngrohjes, por pak njerëz dinë të vendosin siç duhet temperaturën në radiatorë dhe çfarë nënkuptojnë shenjat në termostat, shkruan The Sun.

Ka numra në valvul, kryesisht nga zero në pesë. Por a e dini saktësisht se çfarë do të thotë secili prej këtyre numrave në valvul dhe si mund të kurseni shtesë nëse i përdorni ato siç duhet?

Çdo numër tregon një temperaturë specifike: hidrauliku dhe mjeshtri Martin Nichols zbuloi se këta numra në të vërtetë tregojnë se cila do të jetë temperatura e dhomës, jo sa “të nxehtë” janë radiatorët, transmeton Telegrafi.

Pra, çdo numër në valvul korrespondon me temperaturën e dhomës që do të arrijë:

0 = 0°C (i fikur)
✱ = 7°C (i njohur më mirë si flokë bore)
1 = 10°C
2 = 15°C
3 = 20°C
4 = 25°C
5 = 30°

Mos e vendosni valvulën në ‘pesë’: “Avantazhi kryesor i kësaj është se ju do të kurseni para vetëm nëse i përdorni siç duhet”, shpjegoi mjeshtri dhe këshilloi njerëzit që të vendosnin radiatorin e dyshemesë në 2 ose 3 në muajt e dimrit në një dhomë të ftohtë ku radiatori punon, lëreni të qetë dhe mos e rregulloni.

Një truk i shkëlqyeshëm për të ulur faturat dhe për ta bërë shtëpinë tuaj më të ngrohtë
Lexo po ashtu Një truk i shkëlqyeshëm për të ulur faturat dhe për ta bërë shtëpinë tuaj më të ngrohtë

“Lëreni të bëjë punën e vet dhe të ngrohë dhomën në përputhje me rrethanat”, ka shpjeguar ai dhe i këshillon ata që s’janë të pranishëm në shtëpi që t’i lenë radiatorët në nivelin më të ulët, ose më mirë në “flokë bore” (*) për t’i ndezur shkurtimisht nëse temperatura bie nën shtatë gradë C.

Së fundi, këshilla e tij është të mos e vendosni valvulën në pesë, sepse kjo do të thotë se radiatori nuk do të ndalojë lëshimin e ujit të nxehtë derisa dhoma të arrijë 30 gradë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Këshillë javore
Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Lifestyle
Si t’i digjni 1,000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

Si t’i digjni 1,000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

Aktivitete sportive
Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Stil
Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

A e dini se...
Kalo në kategori