LAJMI I FUNDIT:

Dyshimet për Lijën e Majmunit, mostrat dërgohen sot për testim në Holandë

Dyshimet për Lijën e Majmunit, mostrat dërgohen sot për testim në Holandë

Mostra e rastit të parë të dyshuar për Lijën e Majmunit në Kosovë do të dërgohen sot për testim (analiza laboratorike) në laboratorin e OBSH-së, në Holandë.

Zëdhënësja e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHPK), Era Pireva në një prononcim për Telegrafin ka thënë se mostra planifikohet të dërgohet sot me ndihmën e OBSH-së për në laboratorin referent për patogjen me rrezik të lartë.

Mirëpo siç tha ajo, nuk dihet se kur pritet të dal rezultati i saj.


“Mostrat nga pacienti i dyshuar me MNKPOX është planifikuar të nisen sot me ndihmën e OBSH-së për në laboratorin referent të OBSH-së për patogjen me rrezik të lartë në Holandë. Nuk kemi ende informata se kur pritet të pranojmë rezultatet pasi që të arrijnë mostrat në Holandë”,ka thënë Pireva për Telegrafin.

Lija e Majmunit, MSH njofton për simptomat, kujdesin e trajtimin
Lexo po ashtu Lija e Majmunit, MSH njofton për simptomat, kujdesin e trajtimin

Ndryshe, ditë më parë është raportuar për një rast të dyshimtë me Lijën e Majmunit në Kosovë nga Ministria e Shëndetësisë.

Sipas ministrisë, pos të dyshuarit, do të mbikëqyreshin edhe rastet e kontaktit të tij.

“Ministria e Shëndetësisë, përkatësisht, Instituti Kombëtar Shëndetësisë Publike të Kosovës, më datë 03 qershor 2022 në ora 17:41, nga Klinika Infektive, QKUK, ka pranuar një raportim për një rast të dyshimtë me Lijën e majmunëve (Monkeypox). Pacienti është mashkull, i lindur më 1953 nga komuna e Dragashit.

Mostra e të dyshuarit për Lijën e Majmunit do të dërgohet për testim në Holandë
Lexo po ashtu Mostra e të dyshuarit për Lijën e Majmunit do të dërgohet për testim në Holandë

Është i hospitalizuar në Klinikën Infektive, QKUK më datën 03/06/2022 dhe i është marrë mostër nga ndryshimi lëkuror dhe do të dërgohet për analiza laboratorike. Gjendja e pacientit është stabile”, kishte bërë të ditur MSH.

“Mostra do të dërgohet në laboratorin referent të OBSh në Holandë, presim edhe rezultatet laboratorike deri në diagnozën përfundimtare sipas kritereve të parapara. Pacienti është në izolim, i hospitalizuar në Klinikën Infektive, QKUK”, thuhej në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë. /Telegrafi/