LAJMI I FUNDIT:

Dy dekada pas 11 Shtatorit, spiunët britanikë kthejnë fokusin ndaj kërcënimeve të Rusisë dhe Kinës

Dy dekada pas 11 Shtatorit, spiunët britanikë kthejnë fokusin ndaj kërcënimeve të Rusisë dhe Kinës

Kryesipuni i Britanisë së Madhe ka njoftuar se pas dy dekada të 11 Shtatorit është kthyer përsëri fokusi ndaj kërcënimeve të spiunimit nga Rusia, Kina dhe Irani me aq vigjilencë sa terrorizmi.

Sulmet e vitit 2011, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për agjencitë perëndimore të inteligjencës, ka bërë që terrorizmi të trajtohet me një përparësi të theksuar.


Mirëpo, rritja e Rusisë post-Sovjetike, ringjallja e Kinës dhe spiunazhi i Iranit i ka detyruar spiunët e perëndimit të kthejnë fokusin e tyre në kundër-inteligjencë.

Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit britanik të Sigurisë (MI5), Ken McCallum ka pohuar se spiunët e huaj kanë vjedhur teknologjinë perëndimore dhe se kanë provuar të korruptonin figurat publike për mbjell përçarje dhe sulmuar infrastrukturën.

“Disa aktorë armiqësorë ishin përgatitur që të vijnë në Britani të Madhe të kryer veprime armiqësore”, tha McCallum në një fjalim në Thames House të MI5.

“Që nga sulmi me agjent nervor të ish-agjentit të dyfish rus Sergei Skripal në vitin 2018 në Angli, MI5 ka ndërprerë aktivitetin armiqësor që mund të ketë rezultuar me një vrasje në tentativë”, ka shtuar ai, duke mos pranuar të jepte detaje.

Kërkesat e vendit

Puna më e madhe e MI5 vazhdon të mbetet luftimi i terrorizmit ku McCallum paralajmëroi për rreziqet që vijnë nga Siria dhe Afganistani, duke shtuar se ka nevojë për të përqendruar vëmendjen ndaj kërcënimeve në rritje nga Rusia, Kina dhe Irani.

“Ne po synojmë të dyfishojmë sasinë e burimeve të MI5 që hyjnë në veprimtarinë e kërcënimeve shtetërore. Aktiviteti ynë kundër terrorizmit ka qenë mjaft dominues për dy dekadat e fundit dhe se kërcënimet ndaj vendit janë tkurrur në mënyrë të pashmangshme”, tha ai.

Spiunët britanikë thonë se Kina dhe Rusia kanë provuar të vjedhin të dhëna të ndjeshme tregtare dhe të ndërhyjnë në politikën e brendshme duke “mbjell” dezinformata.

Prokurorët amerikanë kanë akuzuar katër iranianë, të dyshuar si operativë të inteligjencës për Teheranin, për komplot për të rrëmbyer një gazetar dhe aktivist të të drejtave të njeriut nga New York, i cili ishte kritik ndaj Iranit.

MI5 filloi si një shërbim kundër inteligjencës në vitin 1909, së pari duke u përqendruar në kërcënimin nga Gjermania dhe Lufta e Dytë Botërore për të vazhduar me Luftën e Ftohtë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Botë
Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Botë
Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Azia
Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Botë
Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Botë
Kalo në kategori