LAJMI I FUNDIT:

Dronët kamikazë të ushtrisë ukrainase shkatërrojnë dy sisteme raketore ruse Tor, Shërbimi Sekret i Kievit publikon pamjet

Dronët kamikazë të ushtrisë ukrainase shkatërrojnë dy sisteme raketore ruse Tor, Shërbimi Sekret i Kievit publikon pamjet

Shërbimi Sekret i Ukrainës ka publikuar pamjet e një operacioni të suksesshëm në lindje të vendit, ku përmes dronëve kamikazë kanë arritur të shkatërrojnë dy sisteme raketore ruse të njohura si Tor.

Reklama

Pamjet e filmuara nga ajri shfaqin momentin, kur sistemet raketore hidhen në erë nga dronët kamikazë të ushtrisë ukrainase që përplasen direkt në ta, transmeton Telegrafi.

E që nga fillimi i luftës, operatorët e dronëve të ushtrisë ukrainase kanë luajtur një rol të madh – duke arritur t’i shkaktojnë humbje të mëdha forcave armike si në njerëz ashtu dhe në makineri luftarake.

Ndodhë sërish, aeroplani luftarak rus intercepton dy bombardues amerikanë mbi Detin Baltik
Lexo po ashtu Ndodhë sërish, aeroplani luftarak rus intercepton dy bombardues amerikanë mbi Detin Baltik

Madje shumë mediat ndërkombëtare kanë shkuar në Ukrainë për të realizuar storie të veçanta për ta, të cilët sa herët janë paraqitur para kamerave mbanin maska për arsye sigurie, dhe shumica prej tyre ishin studentë të fakultet teknik që para luftës merreshin me trajnime nga fusha e teknologjisë informative.

E Kievi ka arritur me mençuri që diturinë e tyre ta shfrytëzojë në këtë luftë, dhe për këtë tani konsiderohen aset i çmueshëm ‘shtetëror’.

Madje lokacionet e tyre mbeten shumë sekret, dhe pak njerëz nga rrethi i ngushtë i Shtabit të Përgjithshëm di për vendndodhjen e tyre. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Evropa
Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Evropa
Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Evropa
Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Amerika
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Analisti ushtarak britanik tregon se si po zhvillohet kundërsulmi i ukrainasve

Analisti ushtarak britanik tregon se si po zhvillohet kundërsulmi i ukrainasve

Evropa
Kalo në kategori