LAJMI I FUNDIT:

Dronët e vegjël së shpejti do të humbasin avantazhin luftarak, thotë shefi i ushtrisë franceze

Dronët e vegjël së shpejti do të humbasin avantazhin luftarak, thotë shefi i ushtrisë franceze

Avantazhi që gëzojnë tani dronët e vegjël ajror në fushat e betejës, përfshirë Ukrainën, është “një moment historik”, tha shefi i shtabit të ushtrisë franceze, gjeneral Pierre Schill në shfaqjen e mbrojtjes Eurosatory në Paris.

Ndërkohë që sistemet kundër dronëve janë duke u vonuar dhe “e lënë qiellin të hapur ndaj gjërave që janë të lidhura me kalldrëm, por që janë jashtëzakonisht të brishta”, po zhvillohen kundërmasa, tha Schill para gazetarëve gjatë një turneu në stendën e Ushtrisë Franceze në shfaqjen më 19 qershor.

Tashmë sot, 75 për qind e dronëve në fushën e betejës në Ukrainë humbin shkaku i luftës elektronike, tha gjenerali, shkruan defensenews.


“Jeta e pandëshkueshmërisë së dronëve të vegjël, shumë të thjeshtë mbi fushën e betejës është momentale”, tha Schill dhe shtoi se “aktualisht është duke u shfrytëzuar, kjo është e qartë dhe ne duhet të mbrohemi. Sot shpata, në kuptimin e dronit ajror, është e fuqishme, më e fuqishme se mburoja. Mburoja do të rritet”.

Edicioni i këtij viti i “Eurosatory” prezantoi dhjetëra sisteme anti-drone, duke përfshirë pushkë gjahu, topa dhe raketa, ndërsa kompanitë Safran, Thales dhe Hensoldt prezantuan zgjidhje të buta për të eliminuar dronët me mjete elektronike.

Dronët aktualisht kryejnë rreth 80 për qind të shkatërrimit të forcave të kundërshtarëve në vijën e frontit në Ukrainë, kur tetë muaj më parë ato sisteme nuk ishin të pranishme, sipas Schill.

Gjenerali tha se kjo situatë nuk do të ekzistojë pas dhjetë vjetësh dhe mund të shtrohet pyetja nëse kjo mund të përfundojë tashmë në një apo dy vjet.

Gjenerali tha se ai nuk konsideron se lufta në Ukrainë vë në pikëpyetje zgjedhjen franceze të një ushtrie manovruese të ndërtuar rreth armatimit mesatar, me fokus në shpejtësinë dhe lëvizshmërinë.

Automjetet që ushtria po prezanton si pjesë e programit Scorpion – Griffon, Serval dhe Jaguar – mund të pajisen me mbrojtje aktive ose pasive, edhe nëse një theks i fortë i mbrojtjes nga minat do të thotë se ato janë “mjaft masive”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gazetarja e televizionit serb e thotë në një transmetim Live:

Gazetarja e televizionit serb e thotë në një transmetim Live: "U shënua 29 vjetori i gjenocidit kundër boshnjakëve të Srebrenicës"

Serbia
Nëse Biden largohet, çfarë ndodh me paratë e tij?

Nëse Biden largohet, çfarë ndodh me paratë e tij?

Amerika
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
U regjistruan mijëra vetëtima në të gjithë vendin – reshje të mëdha shiu dhe erëra të fuqishme në St. Gallen të Zvicrës

U regjistruan mijëra vetëtima në të gjithë vendin – reshje të mëdha shiu dhe erëra të fuqishme në St. Gallen të Zvicrës

Evropa
Një grua, shtetaze kineze, që u zhduk në det është gjetur e gjallë pas 36 orësh – publikohet momenti i shpëtimit

Një grua, shtetaze kineze, që u zhduk në det është gjetur e gjallë pas 36 orësh – publikohet momenti i shpëtimit

Azia
Kalo në kategori