LAJMI I FUNDIT:

Drekë për 30 minuta: Qoftere të shijshme sipas gjysheve tona

Drekë për 30 minuta: Qoftere të shijshme sipas gjysheve tona

Kënaquni me shijen fantastike

Bëni këto qofte në një kohë të shkurtër nëse dëshironi një tavolinë të ngrohtë, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:


– 150 g oriz të zier;
– 1 patate e madhe;
– 1 qepë e madhe;
– 4 thelpinj hudhre;
– 3 lugë kokrra gruri të bluar trashë;
– 3 lugë susam të bluar;
– 3 lugë fara luledielli të bluar;
– 3 lugë fara liri të bluar;
– spec i kuq;
– thërrmija buke;
– kripë;
– piper, i shtypur djegës;
– rigon;
– trumzë.

Përgatitja:

Orizit të bluar shtojani pataten, qepën dhe hudhrën e bluar.

Shtoni kokrrat e grurit të bluara trashë, susamin e bluar, farat e lulediellit të bluar, lirin.

Qitni specin e kuq, kripën, piperin e bluar, pak rigon dhe trumzë.

Të gjitha bashkoni mirë dhe formoni qoftere dhe rrotulloni nëpër thërrmija buke.

Mund t’i piqni në furrë në 200 gradë rreth 30 minuta apo t’i fërgoni në vaj.

Qitni në peceta letre në mënyrë që të thithin tepricën e yndyrës.

Ju bëfshin mirë. /Telegrafi/

Në trend Kuzhina

Më shumë
Suxhuk në skarë, të zier në birrë

Suxhuk në skarë, të zier në birrë

Oreksndjellëse
Pulë me kajmak për darkën e fundvitit

Pulë me kajmak për darkën e fundvitit

10 koktejet më të mira të verës!

10 koktejet më të mira të verës!

Nuk ka drekë më të shëndetshme se mishi i peshkut!

Nuk ka drekë më të shëndetshme se mishi i peshkut!

Receta për humus me ujë: Lyerje e shijshme për mëngjes

Receta për humus me ujë: Lyerje e shijshme për mëngjes

Oreksndjellëse
Kalo në kategori