LAJMI I FUNDIT:

Makarona të pjekur me mish të bluar

Makarona të pjekur me mish të bluar
Reklama

Drekë fenomenale ushqyese për gjithë familjen

Përbërësit:


– 300 g makarona,
– 350 g mish të bluar,
– ½ preshi,
– 1 lugë pastë domateje,
– 150 g kaçkavall,
– kripë,
– piper,
– vaj.

Përgatitja:

1. Makaronat përvëloni në ujë të vluar në të cilin keni qitur kripë, sipas udhëzimit nga ambalazhi.

2. Kulloni dhe lini anash.

3. Në pak vaj fërgoni pjesën e bardhë por të grirë të preshit.

4. Shtoni mishin e bluar dhe fërgoni bashkë, duke i përzier vazhdimisht, në temperaturë mesatare, derisa mishi të marrë të skuqet.

5. Shtoni kripën, piperin dhe pastën e domates dhe bashkoni mirë.

6. Në një enë rezistuese ndaj zjarrit të bërë me vaj makaronat e kulluar shpërndani në mënyrë të barabartë dhe sipër qitni mishin.

7. Hidheni mishin e skuqur mbi makaronat dhe shpërndajeni atë.

8. Kaçkavallin priteni në copa më të mëdha dhe shpërndajeni mbi mishin.

9. Piqni në furrën e nxehur në 220 gradë celsius rreth njëzet minuta, domethënë derisa kaçkavalli të shtrihet tërësisht dhe korja (pjesa e sipërme) të skuqet.

10. Shërbejeni të ngrohtë dhe të zbukuruar me fletë majdanozi.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.