LAJMI I FUNDIT:

Draghi pranon zyrtarisht postin e kryeministrit

Draghi pranon zyrtarisht postin e kryeministrit

Mario Draghi ka pranuar zyrtarisht sot postin e kryeministrit, duke njoftuar përbërjen e qeverisë së tij, politikanëve dhe teknokratëve të emëruar në mes të një krize epidemie për të arritur vaksinimin masiv dhe për të kapërcyer depresionin ekonomik në Itali.

Reklama

Në këtë kontekst, posti kryesor i ministrit të Ekonomisë dhe Financave i kaloi një personi të besuar, Daniele Franco, numri dy aktual i Bankës së Italisë dhe ish-këshilltar i Komisionit Europian.

Janë gjithsej tetë gra ministre në qeverinë e Draghi-t, nga gjithsej 23 ministra.

Betimi i kryeministrit dhe anëtarëve të qeverisë së re do të bëhet nesër në 12:00 në Pallatin Quirinal.

Në trend Botë

Më shumë
Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Turqia
Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Turqia
SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

Amerika
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Turqia
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Kalo në kategori