LAJMI I FUNDIT:

Doroni Aerospace merr aprovimin nga agjencia amerikane për veturën e saj fluturuese

Doroni Aerospace merr aprovimin nga agjencia amerikane për veturën e saj fluturuese

Doroni Aerospace me bazë në Miami njoftoi ditë më parë se vetura e saj fluturuese tërësisht elektrike Doroni H1, ka marrë Certifikimin e Vlefshmërisë Ajrore nga Administrata Federale e Avacionit (FAA) në SHBA.

Certifikimi i Vlefshmërisë Ajrore FAA është një njohje zyrtare nga Administrata Federale e Aviacionit që një aeroplan, duke përfshirë makinat fluturuese, plotësojnë standardet specifike të sigurisë dhe performancës të kërkuara për operim të sigurt në hapësirën ajrore kombëtare, transmeton Telegrafi.

Doroni pretendon të jetë kompania e parë që ka testuar fluturimet me makinës elektrike fluturuese me dy pilotë në bord.

Testimi i fluturimit të Doroni H1 u bë në fillim të këtij viti.

CEO i kompanisë Doron Merdinger e pilotoi me sukses aeroplanin personal me ngritje dhe ulje vertikale (eVTOL) këtë verë.

Merdinger tha se marrja e certifikatës së fluturimit “nuk është vetëm një moment historik për kompaninë e tyre, por një hap përpara për të gjithë fushën e lëvizshmërisë personale ajrore”.


Në trend Auto

Më shumë
Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Befasi për drejtuesit e mjeteve në Gjermani: Policia ka një strategji të re me kamerat e shpejtësisë

Auto
Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

Nëse nuk i bëjnë këto dy gjëra, ata 'do të vdesin' - Elon Musk vjen me këshilla për drejtuesit e rivalit të Tesla-s, Rivian

EVs
Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Çfarë domethënie kanë numrat dhe shkronjat në goma?

Auto
Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Gjoba deri në 10 mijë euro në Gjermani - Cilat gjëra të zakonshme nuk duhet t'i keni në veturë

Auto
A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

Auto
Koha është thelbësore - çfarë ndodh nëse veturën me naftë e mbushni me benzinë

Koha është thelbësore - çfarë ndodh nëse veturën me naftë e mbushni me benzinë

Auto
Kalo në kategori