LAJMI I FUNDIT:

Dorëhiqet ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën, Wess Mitchell, i angazhuar edhe për Kosovën

Dorëhiqet ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën, Wess Mitchell, i angazhuar edhe për Kosovën

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mitchell dha dorëheqje nga kjo detyrë, duke goditur kështu përpjekjet e administratës Trump për të ruajtur unitetin transatlantik.

Reklama

Departamenti i Shtetit njoftoi se Wess Mitchell, do të largohet nga posti i tij në mes të shkurtit.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Robert Palladino tha se Mitchell ka qenë një “udhëheqës i vlefshëm dhe efektiv” dhe një “mik i mirë për aleatët dhe partnerët tanë në Evropë”.

Dorëheqja e diplomatit më të lartë të SHBA-ve për Evropën vjen në një kohë të mosmarrëveshjeve mes Uashingtonit dhe kryeqyteteve evropiane lidhur me tregtinë, shpenzimet e mbrojtjes dhe tërheqjen e SHBA nga marrëveshja bërthamore e Iranit, transmeton REL.

Mitchell mori detyrën në tetor 2017, pasi 12 vjet kishte punuar në një Institut të fokusuar në çështjet e Evropës Qendrore. Ai u emërua nga ish-sekretari e Shtetit, Rex Tillerson.

Mitchell ishte angazhuar edhe në arritjen e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ai në mars të vitit të kaluar viztoi Kosovën, me ç’rast takoi krerët shtetëror Kosovës. /Telegrafi/