LAJMI I FUNDIT:

Donald Trump kthehet në Facebook dhe Instagram – pas një ndalimi prej më shumë se dy vitesh

Donald Trump kthehet në Facebook dhe Instagram – pas një ndalimi prej më shumë se dy vitesh

Faqet e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump në Facebook dhe Instagram janë rikthyer pasi janë pezulluar për më shumë se dy vjet.

Reklama

Trump u ndalua nga platformat e mediave sociale pas trazirave të Kapitolit në vitin 2021.

Kompania mëmë e platformave Meta tha se kishte vepruar pasi presidenti i atëhershëm lavdëroi njerëzit që ishin “të përfshirë në dhunë në Kapitol”.

Por nëse zoti Trump thyen rregullat përsëri, ai mund të shkarkohet përsëri – për një muaj deri në dy vjet – tha Meta, përcjell Telegrafi.

Postimet në të cilat ai sfidon pa bazë rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të SHBA-së 2020 mbeten në të dy faqet e internetit.

Mbështetësit kanë komentuar postimet e tij të fundit me mesazhe që e mirëpresin atë.

Rikthimi i tij u bë i ditur nga Meta dy javë më parë.

Nick Clegg, presidenti i kompanisë për çështjet globale, argumentoi se publiku “duhet të jetë në gjendje të dëgjojë se çfarë thonë politikanët e tyre”.

Nëntorin e kaluar, ish-presidenti njoftoi se do të kandidonte sërish për president në vitin 2024. Ai ka 34 milionë ndjekës në Facebook dhe mbi 23 milionë në Instagram. /Telegrafi/