LAJMI I FUNDIT:

Don Lush Gjergji: Në aspektin fetar Vatikani e ka njohur Kosovën, në aspektin politik fajet i ka diplomacia

Don Lush Gjergji: Në aspektin fetar Vatikani e ka njohur Kosovën, në aspektin politik fajet i ka diplomacia

Prifti i Kishës Katolike të Kosovës, Don Lush Gjergji ka qenë i ftuari i fundit i emisionit “Personale” me Krenare Vokshi-Shala në RTV Dukagjini për vitin 2020.

Reklama

Don Lush Gjergji ka folur edhe për raportet e Kosovës me shtetin e Vatikanit në aspektin fetarë dhe ato politike.

Ai thotë se Vatikani vetëm formalisht nuk ka njohur shtetin e Kosovës, pasi raportet ekzistojnë.

“Vatikani nuk e ka njohur vetëm formalisht Kosovën si shtet. Vatikani ka dy segmente: Vatikani si seli e Kishës katolike dhe si shtet. Papa Françesku e ka bërë ngritjen e kishës tonë nga Kisha e Kosovës në Kishën Prizren-Prishtinë sikurse janë ipeshkvijtë në të gjithë botën. Prandaj në aspektin fetar ne jemi shumë në rregull. Aspekti shtetërorë është aspekt diplomatik”, tha ish-drejtuesi i Kishës Katolike në  Kosovë, përcjell Telegrafi.

Prifti thotë se politika është e ndarë dhe si drejtues fetarë ata nuk mund të ndërhyjnë në çështjen e njohjes nga Vatikani, por thotë se do të ofronte ndihmë nëse do t’iu kërkohej.

“Ne jo vetëm ndaj Vatikanit por edhe ndaj botës ne kemi shumë mangësi. Nëse diplomacia e Kosovës do të bënte punën e saj me siguri se edhe Vatikani do të na kishte njohur. Pa e bë ne pjesën tonë s’kemi të drejtë të presim se bota bënë pjesën e saj. Ne në aspektin fetar jo vetëm që jemi të njohur nga Vatikani por edhe jemi të privilegjuar”.

Lush Gjergji thotë se fati i drejtuesve të Kishës Katolike në Kosovë ka qenë i ndërlidhur me fatin e popullit si gjatë luftës edhe para e pas luftës.

“Neve po na mungon urtia e dialogut dhe bisedimit”, tha ndër të tjera Don Lush Gjergji./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Pas sulmit në veri deklarohet komandanti i Njësisë Speciale: Krenar me ju djema - pamë djajtë në sy, i pamë të binin, duke qarë e vrapuar

Pas sulmit në veri deklarohet komandanti i Njësisë Speciale: Krenar me ju djema - pamë djajtë në sy, i pamë të binin, duke qarë e vrapuar

Lajme
Pamje kur Policia nxjerrë autoblindën nga fshati Banjskë të Zveçanit, dyshohet se ishte e mbushur me armatim

Pamje kur Policia nxjerrë autoblindën nga fshati Banjskë të Zveçanit, dyshohet se ishte e mbushur me armatim

Lajme
Policia e Kosovës u shpërndan pako ushqimore familjeve serbe në Banjskë të Zveçanit

Policia e Kosovës u shpërndan pako ushqimore familjeve serbe në Banjskë të Zveçanit

Lajme
'Dikush i ka tradhtuar sulmuesit, ka shumë pikëpyetje' – banori serb në veri të Kosovës tregon për ngjarjet në Banjskë

'Dikush i ka tradhtuar sulmuesit, ka shumë pikëpyetje' – banori serb në veri të Kosovës tregon për ngjarjet në Banjskë

Lajme
Si financohen, armatosen dhe si kanë transportuar armë? Deputetja britanike analizon situatën pas sulmit terrorist në veri

Si financohen, armatosen dhe si kanë transportuar armë? Deputetja britanike analizon situatën pas sulmit terrorist në veri

Lajme
Dy të dyshuarit e sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit dërgohen në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Dy të dyshuarit e sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit dërgohen në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Lajme
Kalo në kategori