LAJMI I FUNDIT:

Domethënia e lules së Srebrenicës

Domethënia e lules së Srebrenicës

Sot po shënohet 24-vjetori i masakrës së Srebrenicës, të cilën e kreu ushtria dhe policia serbe gjatë luftës në Bosnje e Hercegovinë. Aty u vranë mbi 8 mijë burra dhe djem mysliman me urdhrin e kriminelit Radovan Karaxhiq.

Reklama

Masakra e kryer në vitin 1995 në Srebrenicë konsiderohet si më e madhja pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, e çdo vit kur përkujtohen të vrarët, kemi vërejtur se shfaqet një lloj lule qoftë në varreza apo gjatë fjalimeve që mbahen, transmeton Telegrafi.

Por pak kush e dinë domethënien e kësaj lule me petale të bardha. Më poshtë do t’ju sjellim në detaje se për çfarë bëhet fjalë.

Kjo lule është simbol i kujtesës së masakrës së Srebrenicës, kurse 11 petalet e saj paraqesin ditën kur kishte filluar masakra mbi civilët, e ngjyra e bardhë e tyre ka domethënien e pafajësisë së viktimave.

Sa i përket ngjyrës së gjelbër në mes – ajo nënkupton shpresën për drejtësi dhe atë sesi kërkohet që të njihet në botë gjenocidi i kryer mbi civilët.

Kujtojmë se në vitin 1995, për vetëm pesë ditë janë vrarë mbi 8 mijë burra dhe djem nga forcat serbe dhe janë varrosur në varreza masive. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Turqia
Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Turqia
SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

Amerika
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Turqia
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Kalo në kategori