Pak dizenjues kanë pasur aq shumë ndikim në formën e veturave moderne, sesa Xhorxheto Xhugaro.

Me një karrierë prej 64 vitesh, ai ka dizenjuar disa nga veturat më me ndikim në histori, që nga ato luksozet e ekzotiket, e deri te më të përditshmet, e madje edhe ato të fantashkencës kinematografike.

Më shumë se 200 modele janë dizenjuar prej tij, të cilat, në total, kanë nxjerrë nëpër rrugët e botës rreth 60 milionë vetura.

Sot është 81 vjeç dhe vazhdon të dizenjojë. Pasi e shiti kompaninë e tij “Italdesign” në vitin 2015, tani punon me të birin, me firmën CFG Style.

Me këtë kompani ai po bën veturën më të re, “Sybilla”, të cilës i ka vënë emrin e mamasë, Sibila Maria. /tch/

Përveçse në botën reale, talenti i tij u përdor edhe në Hollivud. Kjo makinë, “Delorean”, u bë ikonike nga filmi “Back to the future”

Po ashtu edhe makina lundruese e James Bond

Volkswagen Golf 1974. Xhugaro thotë se kur sheh makinat e tij në rrugë, gjëja e vetme që mendon është se si mund t’i kishte bërë më mirë.

Maserati Boomerang. Modelet e tij kanë qenë frymëzim dhe për makina të tjera.

Lotus Esprit 1976

9 fiat panda 1980

Golf ishte makina që u prodhua më shumë, duke shitur me miliona kopje.

Alfa Romeo Giulia Sprint G

Alfa Romeo Iguana (1969)

Kangaroo 2019

13 Ferrari GG50 2005

BMW M1 1978

Bugatti EB 112 1993

Sybilla 2018

Ford Mustang Concept 2006

Alaf Romeo Brera 2005

10 delorean 1981

Lancia Delta 1979

De Tomaso Mangusta

2 Maserati Ghibli (1966)