LAJMI I FUNDIT:

Disa truqe që i parandalojnë këpucët tuaja të rrëshqasin në akull

Disa truqe që i parandalojnë këpucët tuaja të rrëshqasin në akull
(Foto: Switchback Travel)

Ditët e acarta mund të kenë kapur disa prej nesh me çizme të rrëshqitshme – të cilat mund të jenë shumë shkatërruese.

Reklama

Nëse aktualisht nuk jeni në gjendje të blini të reja, ekzistojnë disa metoda që mund të parandalojnë rrëshqitjen.

Para së gjithash, disa këshilla që duhet të keni parasysh kur blini çizme.

Për të parandaluar rrëshqitjen e këpucëve, tabani duhet të jetë prej një materiali që siguron kapje të mirë. Mund të jetë gome e thjeshtë ose termoplastikë.

Shtroja shkelëse nuk duhet të jetë tepër e thellë, por të ndara rastësisht. Është më mirë t’i jepni përparësi modeleve me taban të fortë ose me taka të ulëta të gjera. Lartësia e platformës nuk duhet të kalojë 5 centimetra.

Tabani i gomës mund t’i rezistojë temperaturave ekstreme. Materiali elastik fleksibil siguron një lidhje të fortë me sipërfaqen e akullit, transmeton KosovaPress.

Goma termoplastike (TEP) kombinon vetitë e gomës së vullkanizuar dhe termoplastikës. Forca dhe elasticiteti janë avantazhet kryesore të këtij materiali. Këpucët me një thembër të tillë janë të lehta dhe të rehatshme, ato absolutisht nuk rrëshqasin në akull. TEP ruan vetitë e tij në temperatura deri në minus 45 gradë Celsius.

Një taban i bërë nga material poroz, si poliuretani, ngrin dhe humbet fleksibilitetin e tij. Një çizme e tillë bëhet e lëmuar dhe këpucët fillojnë të rrëshqasin.

(Foto: FMag)

Çfarë duhet të bëni me një taban rrëshqitës?

Mund të provoni të bëni një mbështjellës me super ngjitës. Lyejeni pjesën e poshtme të çizmes me alkool, pas së cilës e gjithë sipërfaqja duhet të lyhet me ngjitës. Për të përmirësuar efektin, ngjitësi mund të aplikohet edhe një herë, pasi shtresa e parë të jetë tharë. Më pas çizmen shtypeni në mënyrë që rruazat të ngjiten në ngjitës. Mos ecni nëpër apartament me këpucë të tilla në mënyrë që të mos dëmtoni dyshemetë.

Një opsion tjetër është ngjitësi silikoni. Pjesa e poshtme e tabanit duhet të trajtohet me një sasi të madhe me letër gërryese dhe më pas të lyhet me ngjitës silikoni. Procedura përsëritet dy herë, pastaj këpucët thahen derisa ngjitësi të ngurtësohet plotësisht (rreth 2 ditë).

Nëse djeg çorape të vjetra ose qese, ato do të shkrihen. Rezultati është një substancë viskoze, ngjitëse që aplikohet pikë-pikë në shputën.

Copa fanelle, ngjitëse në fund të tabanit do të ndihmojnë në reduktimin e rrëshqitjes. Për të qëndruar më gjatë, këpucët duhet të lahen mirë dhe të thahen para se të ngjiten. Kjo metodë është e thjeshtë dhe e përballueshme, por jetëshkurtër. Pas një maksimumi dy ditësh, do t’ju duhet të vendosni përsëri copat e pëlhurës.

Në trend Femra

Më shumë
Xhinset e gjera të Jennifer Lopez duken si tuta tepër të lezetshme

Xhinset e gjera të Jennifer Lopez duken si tuta tepër të lezetshme

Moda
Gjashtë arsye ‘të fshehta’ pse barku nuk ka asnjë ndryshim edhe pas dietës apo stërvitjes

Gjashtë arsye ‘të fshehta’ pse barku nuk ka asnjë ndryshim edhe pas dietës apo stërvitjes

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Gisele Bündchen flet për mendimet e vetëvrasjes në kulmin e karrierës: ‘Ndihesha e mbytur’

Gisele Bündchen flet për mendimet e vetëvrasjes në kulmin e karrierës: ‘Ndihesha e mbytur’

Psikoprofil
Përse qentë më shumë i nuhasin femrat gjatë menstruacioneve

Përse qentë më shumë i nuhasin femrat gjatë menstruacioneve

Këshilla dhe arsye
Shpëlajini flokët nga kripa dhe klori pas larjes në det dhe mbrojini nga dielli

Shpëlajini flokët nga kripa dhe klori pas larjes në det dhe mbrojini nga dielli

Flokë dhe stil
Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Bebja këtu
Kalo në kategori