LAJMI I FUNDIT:

Dimitrov: Është joserioze t’i hedhet faji Bullgarisë për deportimin e hebrenjve

Dimitrov: Është joserioze t’i hedhet faji Bullgarisë për deportimin e hebrenjve

Për t’ia hedhur fajin Bullgarisë për deportimin e hebrenjve nga territori i Republikës së Maqedonisë së Veriut është e joserioze, thotë Angel Dimitrov, bashkëkryetar i Komisionit të përbashkët për Çështje Historike dhe Arsimore midis Republikës së Bullgarisë dhe Republikës të Maqedonisë së Veriut.

Reklama

Duke komentuar deklaratën e presidentit Stevo Pendarovski me rastin e 80-vjetorit të dëbimit të hebrenjve nga territori i sotëm i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitrov për “BTA” tha se është krejtësisht e papranueshme të flitet në këtë mënyrë për Bullgarinë.

“Drejtësi do të thotë të njohësh dhe emërtosh të vërtetën dhe që ajo të respektohet nga të gjithë. Që të ndodhë pajtimi, ai duhet të kërkojë falje për rolin e qeverisë së atëhershme profashiste në Sofje në deportimin e hebrenjve maqedonas”, tha Pendarovski në fjalimin e tij.

“Madje është jo korrekte nga ana e një politikani me përgjegjësi të madhe, qëllimi i të cilit duhet të jetë vendosja e marrëdhënieve të mira diplomatike mes dy vendeve tona”, komenton Dimitrov.

Dimitrovi shton se Bullgaria është i vetmi vend në Evropë që nga njëra anë ishte aleate me Gjermaninë naziste, por nuk iu bind presionit të saj dhe shpëtoi të gjithë hebrenjtë e saj./Telegrafi/

Pendarovski: Sofja duhet të kërkojë falje për holokaustin
Lexo po ashtu Pendarovski: Sofja duhet të kërkojë falje për holokaustin

Në trend Lajme

Më shumë
Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Politikë
​

​"Asociacion pa kompetenca ekzekutive", serbët në veri presin marrëveshje për situatën

Lajme
Pamje nga situata në veri kur gazetarët e policët sulmohen me gurë nga serbët lokalë

Pamje nga situata në veri kur gazetarët e policët sulmohen me gurë nga serbët lokalë

Lajme
Gjendje e qetë në veri, Policia vazhdon të qëndrojë pranë komunave

Gjendje e qetë në veri, Policia vazhdon të qëndrojë pranë komunave

Mirjeta Hajzeraj
Ministri Peci viziton kryetarin e Leposaviqit, flasin për projekte milionëshe në atë komunë

Ministri Peci viziton kryetarin e Leposaviqit, flasin për projekte milionëshe në atë komunë

Lajme
Zhvillimet në veri, Kurti takon Von Cramon: Është e rëndësishme të fillojmë sa më parë me ofrimin e shërbimeve bazike për qytetarët

Zhvillimet në veri, Kurti takon Von Cramon: Është e rëndësishme të fillojmë sa më parë me ofrimin e shërbimeve bazike për qytetarët

Lajme
Kalo në kategori