LAJMI I FUNDIT:

Deri në vitin 2030, SHBA do të ketë nevojë për më shumë karikues të veturave elektrike

Deri në vitin 2030, SHBA do të ketë nevojë për më shumë karikues të veturave elektrike

SHBA-ja do të kërkojë më shumë se 2.8 milionë karikues të veturave elektrike deri në fund të kësaj dekade, një shifër kjo në ngritje nga më shumë se 150 mijë sosh nga sa ishin kërkuar në vitin 2022, sipas një raporti të ri nga analistët e industrisë S&P Global Mobility.

Reklama

Ky supozim parashikon nevojën për më shumë se tre herë më shumë karikues publikë sesa 700,000 të përfshirë në financimin prej afro 6.9 miliardë eurove (7.5 miliardë dollarë) në Ligjin Bipartizan të Infrastrukturës të miratuar nga Qeveria e SHBA.

Shitjet e veturave elektrike arritën në 807,180 njësi në SHBA vitin e kaluar – dhe përfaqësonin 5.8 për qind të automjeteve të reja të shitura, nga 3.2 për qind një vit më parë – sipas shifrave nga kompania e kërkimit të tregut Motor Intelligence dhe të raportuara nga Wall Street Journal, shkruan Drive, transmeton Telegrafi.

Si rezultat i kësaj, S&P Global Mobility parashikon se numri total i veturave elektrike në rrugët e SHBA-së mund të rritet në 7.8 milionë deri në vitin 2025 dhe deri në 28.3 milionë deri në vitin 2030.

Për t’i shërbyer këtij numri të madh të veturave elektrike, S&P – një kompani kërkimore, e njohur më së shumti për vlerësimet e kompanive në tregun e aksioneve në SHBA – tha se numri i karikuesve publikë në SHBA duhej të katërfishohej deri në vitin 2025 dhe të tetëfishohej deri në vitin 2030.

Ai thotë se aktualisht ka rreth 126,500 stacione karikimi ‘Level 2’ në SHBA – të cilave u duhen rreth pesë orë për të rimbushur plotësisht një automjet elektrik – dhe 20,431 karikues të tjerë të shpejtë të ‘Level 3’ – të cilës i nevojiten rreth 15-20 minuta për t’u karikuar në 80 për qind të kapacitetit të baterisë.

Duke parë shifrat totale të veturave për vitin 2025, S&P parashikon që SHBA-së deri në atë vit do t’i nevojiten 700,000 karikues të ‘Level 2’ dhe 70,000 ‘Level 3’. Në vitin 2030, do të kërkohen 2.13 milionë karikues publik “Level 2” dhe 172.000 “Level 3”, parashikon S&P Global Mobility. /Telegrafi/