LAJMI I FUNDIT:

Deputetja e PDK-së: Qeveria po tenton të ushtroj kontroll mbi median online, të tërhiqet Projektligji për KPM-në

Deputetja e PDK-së: Qeveria po tenton të ushtroj kontroll mbi median online, të tërhiqet Projektligji për KPM-në
Foto: Arkiv

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu Kodra theksoi para deputetëve se Projektligji i ri për Komisionin e Pavarur për Media ndryshon radikalisht rregullimin e mediave online dhe sipas saj me këtë i hapet rrugë autoritarizmit dhe cezurës.

Deliu-Kodra tha se ndryshimet ligjore janë në kundërshtim me standardet e Këshillit të Evropës dhe OSBE-së.


Mes kritikave, Komisioni për Media miraton Projektligjin e ri për KPM-në
Lexo po ashtu Mes kritikave, Komisioni për Media miraton Projektligjin e ri për KPM-në

“Po marr shkas nga mbledhja e djeshme e Komisionit për Administratë publike, Pushtet Lokal e Media që të flas mbi votimin e djeshëm ku me 6 vota u miratua në lexim të parë Projektligji për KPM.

Përkundër përpjekjeve të partive opozitare që të ndalojnë miratimin e këtij ligji në komision kishte një diskutim ku për herë të parë në historinë e re të Kosovës ndryshon radikalisht rregullimi i mediave online, të cilat kanë përmbajte të videove”, tha ajo.

Sipas deputetes së PDK-së propozimi i Qeverisë për të ushtruar kontroll mbi median online përfaqëson sulm të drejtpërdrejtë ndaj fjalës e së lirë, medias së lirë dhe ndaj demokracisë.

“Rreziqet e këtij propozimit shkojnë përtej mbytjes së fjalisë së lirë, duke i hapur rrugë autoritarizmit dhe cezurës”, tha ajo.

PDK i bëri thirrje Qeverisë të tërheqë këtë projektligj. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Bujar Osmani: Në 48 orët e ardhshme mund të ndodh një konflikt i madh në Lindjen e Mesme

Bujar Osmani: Në 48 orët e ardhshme mund të ndodh një konflikt i madh në Lindjen e Mesme

Politikë
Gjithçka nga vrasja e rëndë në Ferizaj, mjeku flet për gjendjen shëndetësore të 15-vjeçarit të plagosur

Gjithçka nga vrasja e rëndë në Ferizaj, mjeku flet për gjendjen shëndetësore të 15-vjeçarit të plagosur

Elfije Boletini
“Edhe një burrë që vranë një grua”, Osmani: Mjaft më me dënime qesharake

“Edhe një burrë që vranë një grua”, Osmani: Mjaft më me dënime qesharake

Lajme
Drejtoresha e Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj tregon si ndodhi vrasja e gruas nga ish-bashkëshorti i saj

Drejtoresha e Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj tregon si ndodhi vrasja e gruas nga ish-bashkëshorti i saj

Lajme
Gruaja e vrarë në Ferizaj një 21-vjeçare, vëllai i saj i plagosur 15-vjeçar

Gruaja e vrarë në Ferizaj një 21-vjeçare, vëllai i saj i plagosur 15-vjeçar

Kronika e Zezë
Serbia në fushatë kundër Kosovës në Këshillin e Evropës dhe kundër rezolutës së OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë

Serbia në fushatë kundër Kosovës në Këshillin e Evropës dhe kundër rezolutës së OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë

Lajme
Kalo në kategori