LAJMI I FUNDIT:

Deputeti shqiptar: Kosova nuk është vetëm, rënia e çështjes së veriut e çon Vuçiqin në negociata pa kushte dhe shantazhe

Deputeti shqiptar: Kosova nuk është vetëm, rënia e çështjes së veriut  e çon Vuçiqin në negociata pa kushte dhe shantazhe

Asnjë nga reagimet e ndërkombëtarëve, edhe ato kritike ndaj qeverisë së Kosovës, nuk mohojnë realitetin e ri të krijuar në veri të vendit pas zgjedhjes së krye-komunarëve të rinj, ka thënë një një analizë të situatës Deputeti i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Kreshnik Çollaku.

Reklama

Çollaku shtoi në interviste në Report TV se të gjithë e marrin si një lëvizje të mirëqenë dhe të padiskutueshme veprimet e qeverisë së Kosovës, por sigurisht duke bërë thirrje për vetëpërmbajtje, largim nga dhuna dhe qetësim të situatës.

“Unë mendojë që kjo është një lëvizje shumë e fortë. Nuk dihet si do të shkojë. Por kjo do të ketë impakt edhe në marrëdhëniet midis Kosovës dhe Serbisë në procesin e dialogut”, tha Çollaku.

Sipas deputetit, nëse më parë në “betejën” midis Prishtinës dhe Beogradit, loja ishte tek moslejimi i sovranitetit të Kosovës në veriun e vendit, tani si në një lojë shahu “mbretëresha” ose “beteja” për veriun ka rënë.

“Në moment që kjo kartë bie, Beogradi shkon në tryezën e negociatave pa asnjë lloj kushti ose shantazhi karshi Kosovës” tha Çollaku, duke shtuar se në rast se flamuri i Kosovës nuk hiqet nga godinat e komunave në veri, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq nuk ka fuqi për të kërkuar asociacion, krahinë autonome, etj.

“Pra i ulet shumë kuota. Dhe në këtë pikëpamje unë mendojë që kjo lëvizje e fortë e Albin Kurtit është e një shaisti shumë të fortë. Kë rënë mbretëresha. Këtu vjen era e një lojtari shahu edhe shumë më të madh,” tha ai.

“Nuk mendojë se Kosova është vetëm”, ka shtuar Çollaku. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij

Siguri
Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Deputeti gjerman i reagon Vuçiqit: Nuk duhet të shohim atë nëse viktimat janë shqiptarë apo serbë, por pse duhet të vriten

Lajme
Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës  dhe tre sulmues serbë

Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues serbë

Lajme
Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Gjesti human i policëve të Kosovës, i ofrojnë ndihmë mjekësore serbit të plagosur në veri

Lajme
Drejtoresha e Spitalit të Mitrovicës tregon për gjendjen e policit të plagosur

Drejtoresha e Spitalit të Mitrovicës tregon për gjendjen e policit të plagosur

Lajme
Policia: Aksioni në Banjskë vazhdon, arrestohet një tjetër sulmues me uniformë ushtarake

Policia: Aksioni në Banjskë vazhdon, arrestohet një tjetër sulmues me uniformë ushtarake

Lajme
Kalo në kategori