LAJMI I FUNDIT:

Deputeti i LSDM-së nga Kuvendi e lexon letrën e sekretarit amerikan dërguar Mickoskit

Deputeti i LSDM-së nga Kuvendi e lexon letrën e sekretarit amerikan dërguar Mickoskit

Deputeti i LSDM-së, Kostadin Kostadinov nga faltorja e Kuvendit lexoi letrën e Sekretarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për në Evropë dhe Euroazi, Wess Mitchell, dërguar kryetarit të OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoskit.

Reklama

Ai tha se Shtetet e Bashkuara besojnë fuqimisht tek marrëveshja e Prespës të nënshkruar në mes Maqedonisë dhe Greqisë dhe se është një mundësi historike për Maqedoninë për të siguruar një të ardhme më të ndritur dhe për të kontribuar në sigurinë, stabilitetin dhe prosperitetin në rajon.

Pas leximit të letrës, Kostadinov u tha deputetëve: “Vendosni gishtin në kokë, që është ajo që po bëjmë me ne dhe atë që po bëjmë me shtetin”.

Mitchell deri tek Mickoski: Jemi të zhgënjyer nga anëtarët e OBRM-PDUKM-së
Lexo po ashtu Mitchell deri tek Mickoski: Jemi të zhgënjyer nga anëtarët e OBRM-PDUKM-së

Ndërsa kryetari Talat Xhaferi ndërpreu seancën dhe njoftoi vazhdimin e saj nesër në orën 12:00./Telegrafi/