LAJMI I FUNDIT:

Deputetët senegalezë shqelmojnë kolegen shtatzënë, dënohen me nga gjashtë muaj burg

Deputetët senegalezë shqelmojnë kolegen shtatzënë, dënohen me nga gjashtë muaj burg

Dy deputetë të opozitës në Senegal janë dënuar me gjashtë muaj burg, për goditjen me shqelm në bark kolegen shtatzënë Amy Ndiaye gjatë një debati për buxhetin.

Reklama

Gjykatësi urdhëroi gjithashtu Mamadou Niang dhe Massati Samba, që t’i paguanin deputetes Ndiaye pesë milionë franga CFA (8,100 dollarë amerikanë) si dëmshpërblim, transmeton Telegrafi.

Ligjvënësit sulmuan Ndiaye pasi ajo kritikoi një figurë fetare të opozitës, dhe incidenti i cili ndodhi më 1 dhjetor ndezi një debat rreth të drejtave të grave.

Në një video që është bërë virale, Samb shihet duke ecur drejt Ndiaye dhe duke e goditur me shuplakë gjatë debatit për buxhetin.

Ndiaye hakmerret duke hedhur një karrige, por në të njëjtën kohë goditet me shqelm në bark nga një koleg tjetër mashkull. Më pas shpërthen një rrëmujë teksa deputetët e tjerë përpiqen të qetësojnë situatën.

Ndiaye, që është anëtare e koalicionit qeverisës Benno Bokk Yakaar, i ra të fikët në parlament pas sulmit dhe kishte frikë se kishte humbur foshnjën.

Avokati i saj Baboucar Cissé i tha agjencisë së lajmeve AFP se ajo është “ende në një situatë jashtëzakonisht të vështirë”, pavarësisht se është liruar nga spitali.

Edhe pse ka një regjistrim, avokatët e Niang dhe Sambo pohuan në gjykatë se klientët e tyre nuk e kanë sulmuar fizikisht kolegun e tyre, shkruan BBC. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit vrasin 80 mercenarë rusë të Wagnerit dhe 119 tjerë i plagosin – e pësuan në Bakhmut derisa po tërhiqeshin

Ukrainasit vrasin 80 mercenarë rusë të Wagnerit dhe 119 tjerë i plagosin – e pësuan në Bakhmut derisa po tërhiqeshin

Evropa
Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Evropa
Kreu i milicisë ruse që lufton përkrah ukrainasve: Po rekrutojmë mijëra për të sulmuar Moskën

Kreu i milicisë ruse që lufton përkrah ukrainasve: Po rekrutojmë mijëra për të sulmuar Moskën

Evropa
Raketa ruse e goditur nga ukrainasit bie në mes të rrugës në Kiev

Raketa ruse e goditur nga ukrainasit bie në mes të rrugës në Kiev

Evropa
Bugatti ka zbuluar planet për një kompleks rezidencash luksoze në Dubai - dhe forma e pazakontë e ndërtesës ka tërhequr vëmendjen e njerëzve

Bugatti ka zbuluar planet për një kompleks rezidencash luksoze në Dubai - dhe forma e pazakontë e ndërtesës ka tërhequr vëmendjen e njerëzve

Botë
Fëmijët që u zhdukën një muaj më parë në xhunglën e Kolumbisë janë gjallë, ekipet e shpëtimit gjetëm gjurmë që ata i mbijetuan rrëzimit të aeroplanit

Fëmijët që u zhdukën një muaj më parë në xhunglën e Kolumbisë janë gjallë, ekipet e shpëtimit gjetëm gjurmë që ata i mbijetuan rrëzimit të aeroplanit

Amerika Latine
Kalo në kategori