LAJMI I FUNDIT:

Dënohen 19 biznese dhe largohen klientët në 24 të tjera për mosrespektim të masave anti-COVID-19

Dënohen 19 biznese dhe largohen klientët në 24 të tjera për mosrespektim të masave anti-COVID-19

Me qëllim të zbatimit të masave anti COVID-19, mbrëmë, inspektorët sanitar të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) bashkë me Policinë e Kosovës, gjatë inspektimeve në lokalet e gastronomisë për mosrespektim të masave COVID-19, kanë shqiptuar 19 gjoba juridike, si dhe kanë larguar klientët në 24 lokale, raporton KosovaPress.

Zëdhënësi i AUV, Lamir Thaçi thotë se kanë intensifikuar kontrollet për mbikëqyrje të zbatimit të masave COVID-19, ku vetëm mbrëmë gjatë natës së premte në regjion të Prishtinës, gjatë inspektimeve në lokalet e gastronomisë për mosrespektim të masave COVID-19, janë shqiptuar 19 gjoba juridike dhe janë zbrazur nga klientët 24 lokale.

“Duke parë se numri i të infektuarve është rritur ditëve të fundit, do të ketë rigorozitet në kontrolle. Masat duhet të respektohen, në të kundërtën nuk do të bëhen tolerime. Secili shkelës do të marrë ndëshkime. Shëndeti i popullit është mbi gjithçka”, thekson Thaçi për KosovaPress.

Ai pohon se si organe mbikëqyrëse ligjëzbatuese do të punojnë sipas mandatit për të ndikuar në ulje të numrit të të prekurve nga COVID-19. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
A e rekomandoi ambasada e Kosovës një kosovar të pranojë dokumentet e Serbisë? MPJ deklarohet për rastin

A e rekomandoi ambasada e Kosovës një kosovar të pranojë dokumentet e Serbisë? MPJ deklarohet për rastin

Mirjeta Hajzeraj
Vuçiq tha se Tajvani është Kinë, reagon Serwer: Kjo tregon se dëshiron të mbajë hapur opsionin ushtarak në Kosovë

Vuçiq tha se Tajvani është Kinë, reagon Serwer: Kjo tregon se dëshiron të mbajë hapur opsionin ushtarak në Kosovë

Lajme
I riu që u godit për vdekje në Prishtinë ishte nga Deçani, Ramosaj shprehet i tronditur

I riu që u godit për vdekje në Prishtinë ishte nga Deçani, Ramosaj shprehet i tronditur

Lajme
Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron

Lajme
Kosova dhe Serbia në Bruksel diskutojnë për dinarin

Kosova dhe Serbia në Bruksel diskutojnë për dinarin

Lajme
Vaktia e Ramazanit 2024

Vaktia e Ramazanit 2024

Lajme
Kalo në kategori