LAJMI I FUNDIT:

Dënohem me gjithsej 113 vjet burg, 20 bosët rumunë që udhëhiqnin hajnat në metrotë e Parisit

Dënohem me gjithsej 113 vjet burg, 20 bosët rumunë që udhëhiqnin hajnat në metrotë e Parisit

Bosëve rumunë të një grupi të fuqishëm, që udhëhiqnin hajnat në metrotë e Parisit të Francës, iu është dhënë dënimi i përgjithshëm prej 113 viteve burg.

Reklama

Ata akuzohen se trafikonin fëmijë dhe të rinj, nga 11 deri në 18 vjeçar dhe i detyronin të vidhnin nëpër metro – njëri duke habitur në forma të ndryshme udhëtarin, derisa tjetri i vidhte të mira materiale dhe para, transmeton Telegrafi.

Pjesëtarët e grupit janë dënuar për trafikim me njerëz, fshehje dhe shpëlarje parash – ndërsa iu është ndaluar të vizitojnë Francën. Gjykata në Paris, i ka dënuar ata me nga katër deri në tetë vite burg, pas një hetimi prej tri javësh.

“Derisa po bënim hetime, pas arrestimit të bosëve të tyre, kapën 15 të rinj që merreshin aktivisht me vjedhje. Mirëpo, ata nuk e konsideronin vetën viktima dhe donin të punonin me grupin, të cilit më pas i dorëzonin të gjitha të ardhurat”, thuhet në raportin gjyqësor.

Hetimet për metrotë e Parisit, që njihen edhe si “Perandori Rumune”, kanë filluar që nga viti 2016, ndërsa ka pasur fakte të besueshme, se grupi është prapa organizimit të vjedhjeve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Mali i Zi
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Kishin bllokuar trafikun në autostradë, pasi ishin “arratisur” nga oborri i pronarit – policia në Idaho qëllon qentë

Kishin bllokuar trafikun në autostradë, pasi ishin “arratisur” nga oborri i pronarit – policia në Idaho qëllon qentë

Amerika
Ishte kapur për një litar dhe po dridhej nga të ftohtit, alpinisti i ngrirë shpëtohet nga 'zona e vdekjes' në Everest në misionin 'pothuajse të pamundur'

Ishte kapur për një litar dhe po dridhej nga të ftohtit, alpinisti i ngrirë shpëtohet nga 'zona e vdekjes' në Everest në misionin 'pothuajse të pamundur'

Botë
Kalo në kategori