LAJMI I FUNDIT:

Demokracia e subjekteve politike në Kosovë e brishtë, partitë ende të varura nga lideri i partisë

Demokracia e subjekteve politike në Kosovë e brishtë, partitë ende të varura nga lideri i partisë
Foto: Arkiv

Në ditën ndërkombëtare të demokracisë, partitë politike në vendin tonë nuk po konsiderohen se e kanë të mirëfilltë demokracinë e brendshme. Analistët politikë po vlerësojnë se partitë aktuale, ende janë të lidhura me liderin partiak.

Reklama

Subjektet politike në Kosovë ende kanë probleme me demokracinë e brendshme të tyre. Analistët politik vlerësojnë se partitë aktuale, ende janë të lidhura me liderin partiak, raporton RTV Dukagjini, përcjell Telegrafi.

“Për fat të keq partitë politike në Kosovë janë lideriste dhe klientelite, brandaj nuk mund të ketë një demokraci të brendshme të mirëfilltë…Po ashtu kemi luftëra të ashpra të brendshme për primat politikë. Kemi mungesë të ideologjive ku kemi parti të djathta që sillen krejtësisht si të majta dhe e kundërta”, deklaroi Artan Muhaxhiri.

“Partitë në Kosovë janë kryesisht të varura prej liderëve të tyre…Ne shohim që gjatë zgjedhjeve aderimet që futen nëpër lista zgjedhore të partive, mbesin vetëm gjatë kohës së zgjedhjeve”, deklaroi për RTV Dukagjinin, kryeredaktori i Telegrafit Muhamet Hajrullahu.

Ata po konsiderojnë se meritokracia duhet të jetë e ardhmja e partive politike.

“Në rastin e fundit me kryetaren e Kuvendit, zonjën Vjosa Osmani, e cila garoi për LDK-në dhe i solli vota asaj partie por sot nuk e kemi në atë parti. Pra është përjashtuar nga LDK gruaja më e votuar në Kosovë e që tregon brishtësinë LDK-së në këtë rast, por edhe te partitë tjera nuk po u jepet hapësirë të mjaftueshme figurave të tilla”, deklaroi Muhamet Hajrullahu.

“Partitë politike duhet të veprojnë në bazë të meritokracisë. Pra kur një parti ka sukses ai ekip nuk ndryshohet por kur dështojnë ai ekip duhet të largohet dhe në parti të vijnë njerëz tjerë”, deklaroi Artan Muhaxhiri.

Sipas përditësimit të fundit të Komisionit Qëndror Zgjedhor, 44 parti politike janë të regjistruara në këtë Komision të cilat funksionojnë në vendin tonë. /RTV Dukagjini/Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Siguri
Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Lugina
“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

Lajme
Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Lajme
Walker kërkon hetim serioz ndaj KFOR-it: Ka zëra që thonë se ata negociuan dhe lejuan që sulmuesit të largoheshin

Walker kërkon hetim serioz ndaj KFOR-it: Ka zëra që thonë se ata negociuan dhe lejuan që sulmuesit të largoheshin

Lajme
Skenarët e rrezikshmëm të Serbisë dhe Rusisë, sipas ekspertit amerikan Daniel Serwer

Skenarët e rrezikshmëm të Serbisë dhe Rusisë, sipas ekspertit amerikan Daniel Serwer

Lajme
Kalo në kategori