LAJMI I FUNDIT:

Dedaj: Kërkojmë largimin e UNMIK-ut, Kosova të jetë e përfaqësuar plotësisht në CEFTA

Dedaj: Kërkojmë largimin e UNMIK-ut, Kosova të jetë e përfaqësuar plotësisht në CEFTA

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Departamentit të Tregtinë në Ministrinë e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Zef Dedaj ka thënë se Kosova duhet të përfaqësohet plotësisht në Marrëveshjen e Tregtisë së Lirë në Evropën Qendrore.

Reklama

Dedaj duke folur ne 7 Ditë me Panxhën, ka kërkuar që të largohet largimi i UNMIK-ut, si përfaqësim në CEFTA.

“Është nënshkruar marrëveshja e CEFTA-së nga UNMIK-u në vitin 2006, Kosova s’ka qenë shtet atëherë. Mirëpo, tash kërkojmë largimin e UNMIK-ut dhe Kosova të jetë e përfaqësuar plotësisht, si një shtet”, ka thënë Dedaj.

Ai në këtë intervistë ka folur edhe për barrierat që hasin bizneset kosovare kur eksportojnë drejt Serbisë, për CEFTA-në dhe anëtarësimit e plotë të Kosovës në të dhe për bilancin tregtar negativ. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Ujë Kllokoti i bashkohet familjes RUGOVE

Ujë Kllokoti i bashkohet familjes RUGOVE

Korporata Rugove
Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Ekonomi
Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

ECO TEK
Suksesi i jashtëzakonshëm i rTrust - mbi 4000 nënshkrime elektronike në më pak se një muaj

Suksesi i jashtëzakonshëm i rTrust - mbi 4000 nënshkrime elektronike në më pak se një muaj

Ekonomi
Mirësevini në BauOutlet! – Fushë Kosovë

Mirësevini në BauOutlet! – Fushë Kosovë

Bau Market
Exquisa dhe Miree marrin çmimin e Lidershipit në Tregun e Djathrave

Exquisa dhe Miree marrin çmimin e Lidershipit në Tregun e Djathrave

Kosmonte Foods
Kalo në kategori