Qualcomm sapo prezantoi çipin e tij të ri Snapdragon 7+ Gen 2. Dhe jo, nuk keni humbur asgjë – nuk kishte Snapdragon 7+ Gen 1 dhe asnjë Snapdragon 7 Gen 2. Snapdragon 7 Gen 1 origjinal arriti vetëm në një pjesë të vogël të pajisjeve, por shpresojmë se gjërat do të ndryshojnë tani.

Snapdragon 7+ Gen 2 premton përmirësime të konsiderueshme të performancës dhe efikasitetit të energjisë. Bërthama kryesore e CPU-së Kryo është me shpejtësi prej 2.91 GHz dhe e gjithë paketa 1+3+4 CPU jep mbi 50 për qind rritje të performancës në krahasim me SD7 Gen 1.

Siç ndodh zakonisht me njoftimet e Qualcomm, nuk ka specifika të detajuara të CPU-së ose paketës GPU. Lajmi i mirë është se pajisjet që përdorin silikon do të vijnë në fillim të këtij muaji, kështu që nuk do të duhet të presim shumë për t’i zbuluar ato, raporton GSM Arena, transmeton Telegrafi.

Reklama
Reklama

Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2 debuts, coming to devices this month

Karakteristika të tjera të platformës përfshijnë Hijezim me shpejtësi të ndryshueshme automatike që paraqet skenat e lojërave në plan të parë me rezolucion të lartë dhe e lë sfondin me rezolucion të ulët për të kursyer energji dhe burime.

ISP gjithashtu merr një nxitje. Është përmirësuar në ISP treshe 18-bitësh për fotografi të përmirësuar në dritë të ulët duke grumbulluar 30 imazhe në një. Çipi gjithashtu mbështet sensorët 200 MP, si dhe incizimin e videove HDR me ekspozim të trefishtë nga dy kamera në të njëjtën kohë.

Kur bëhet fjalë për inteligjencës artificiale, motori i inteligjencës artificiale i Qualcomm ofron performancë të përmirësuar për 2 herë më të lartë dhe 40 për qind kursim të baterisë për vat.

Reklama

Sa i përket lidhjes, Snapdragon 7+ Gen 2 përdor sistemin Snapdragon X62 5G Modem-RF me shpejtësi të shkarkimit deri në 4.4 Gbps. Më e rëndësishmja, megjithatë, telefonat që funksionojnë në serinë 7 më në fund do të jenë në gjendje të përdorin veçorinë 4G/5G Dual-Sim Dual Active. /Telegrafi/

Reklama