LAJMI I FUNDIT:

Dalin rezultatet e testit të Gjuhës së Huaj, 24 për qind e maturantëve kanë marrë notën 10

Dalin rezultatet e testit të Gjuhës së Huaj, 24 për qind e maturantëve kanë marrë notën 10

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar të shtunën se kanë dalë rezultatet e provimit të Gjuhës së Huaj, duke thënë se është optimiste.

Reklama
Kushi ka bërë të ditur se kalueshmëria është 96 për qind dhe me notën 10 janë vlerësuar rreth 24 për qind e maturantëve.

Ministrja e Arsimit tutje iu ka uruar suksese maturantëve në dy provimet e ardhme, atë të Matematikës dhe lëndës me zgjedhje.

“Jam optimiste për rezultatet e para të maturantëve tanë në provimin e gjuhës së huaj të Maturës Shtetërore. Gëzohem që një pjesë e mirë e tyre kanë shkëlqyer me rezultate të larta. Kalueshmëria është 96 për qind dhe me notën 10 janë vlerësuar rreth 24 për qind e maturantëve. Suksese të gjithëve edhe në provimet e radhës dhe ju bëj thirrje të gjithë nxënësve dhe mësuesve që të vijojmë të respektojmë rregulloren me korrektësi maksimale dhe të garantojmë së bashku një proces mature të qetë e me standard”, ka shkruar Kushi në Facebook.

Në maturën e vitit të kaluar pati 611 maturantë me notë 10.00 dhe 861 maturantë me notë 4.00, pra mbetës. 182 maturantë më shumë morën notën 4 këtë vit, në krahasim me vitin e kaluar. Nga ana tjetër, 227 më shumë morën notën 10, në krahasim me vitin 2022./Telegrafi/