LAJMI I FUNDIT:

Beogradi në flakë, Cvijiq: Bombardimi i NATO-s ishte kulmi tragjik i politikës vetëvrasëse të Sllobodan Millosheviqit

Beogradi në flakë, Cvijiq: Bombardimi i NATO-s ishte kulmi tragjik i politikës vetëvrasëse të Sllobodan Millosheviqit

Politologu Srdan Cvijiq nga Qendra e Beogradit për Politikë të Sigurisë (BCBP) deklaroi se bombardimi i NATO-s në vitin 1999 ishte kulmi tragjik i politikës vetëvrasëse të regjimit të Sllobodan Millosheviqit.

Cvijiq ka thënë për agjencinë Beta se Millosheviq, duke vendosur të hyjë në luftë kundër aleancës më të fuqishme ushtarake në botë, ka treguar se nuk i intereson qytetarët dhe shteti.


“Pushteti shtetëror duhet të luajë rolin e një rrufeje që mbron qytetarët nga stuhitë gjeopolitike dhe kjo është pikërisht ajo që ndodhi me Jugosllavinë dhe Serbinë pas rënies së komunizmit dhe Murit të Berlinit në vitin 1989. Millosheviqi e dinte më 24 mars 1999 se ai do të duhet të kapitullojë shumë shpejt siç bëri në Kumanovë më 10 qershor, por megjithatë vendosi ta çojë Serbinë në një fatkeqësi kombëtare për hir të interesave të ngushta politike”, tha ai.

Cvijiq vlerëson se 25 vjet pas bombardimeve, marrëdhëniet mes Serbisë dhe NATO-s janë relativisht të mira pas dyerve të mbyllura dhe në aspektin teknik, ndërsa në opinion, në mediat e kontrolluara nga regjimi i Aleksandër Vuçiqit, po bëhet një luftë propagandistike kundër NATO-s.

Ai shtoi se Ushtria Serbe bashkëpunon intensivisht me NATO-n dhe se ky bashkëpunim reflektohet në numrin e stërvitjeve ushtarake, stërvitjeve, bashkëpunimit me KFOR-in e stacionuar në Kosovë etj.

Kurti: Teksa aeroplanët e NATO-s filluan bombardimet, kriminelët serb vranë tre veprimtarë të njohur
Lexo po ashtu Kurti: Teksa aeroplanët e NATO-s filluan bombardimet, kriminelët serb vranë tre veprimtarë të njohur

I pyetur se si ndikon situata në Kosovë në marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe NATO-s, Cvijiq thotë se Kosova pasqyron tërë pakuptimësinë dhe mossinqeritetin e politikës së regjimit të Aleksandër Vuçiqit.

“KFOR-i, gjegjësisht NATO, nga njëra anë, po i bëhet thirrje që të marrë kontrollin e plotë të veriut të Kosovës dhe në këtë kuptim përfaqëson garantuesin e sigurisë së popullatës serbe në Mitrovicën e Veriut dhe komunat tjera me shumicë serbe”, tha ai.

Duke vlerësuar qëndrimin e NATO-s ndaj formimit të ushtrisë së Kosovës, Cvijiq tha se në NATO nuk ka konsensus për këtë çështje.

Spiropali: Ndërhyrja e NATO-s i riktheu dinjitetin e jetës në liri shqiptarëve në Kosovë
Lexo po ashtu Spiropali: Ndërhyrja e NATO-s i riktheu dinjitetin e jetës në liri shqiptarëve në Kosovë

“Kur në vitin 2018 filloi procesi i transformimit të Forcave të Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës, d.m.th. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s shprehu keqardhje dhe shqetësim për ushtrinë, ndërsa disa anëtarë të NATO-s e mbështetën këtë akt”, tha ai.

Megjithatë, Kosovës sot i është avancuar statusi në Asamblenë Parlamentare të NATO-s.

“Komiteti i Përhershëm i Asamblesë Parlamentare të NATO-s vendosi sot ta avancojë Kuvendin e Kosovës nga vëzhgues parlamentar në anëtar të asociuar. Ky është një hap i madh përpara për sigurinë dhe prosperitetin e Kosovës dhe rajonit”, ka deklaruar ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci./Telegrafi/