LAJMI I FUNDIT:

ClimateLaunchpad shpall fituesit botëror të garës

ClimateLaunchpad shpall fituesit botëror të garës

Gara më e madhe në botë për biznese të reja në të mirë të mjedisit, ClimateLaunchpad, e organizuar në më shumë se 55 shtete në botë, në fundjavën e kaluar shpalli fituesit botëror në ngjarjen Finalen Botërore (Global Final).

Reklama

Me pjesëmarrjen e parë të ndonjë shteti ballkanik, këtë vit ClimateLaunchpad u organizua në Kosovë nga BONEVET. ClimateLaunchpad në Kosovë pranoj dy herë më shumë ide të pranueshme se parashikimi fillestar, nga të cilat u përzgjodhën 8 më premtueset. Këto 8 startupe u trajnuan intensivisht nga trajnerë ndërkombëtar dhe vendor me eksperiencë të shquar në ndërmarrësi dhe qëndrueshmëri.

“Nga 7 vite si trajner ekspert në ClimateLaunchpad, ekipi në Kosovë kishte një nga ekipet më të mira për t’i përkrahur ndëmarrësit e rinj që dëshirojnë të bëjnë ndryshimin në botë”, u shpreh Michael Goodfellow-Smith, udhëheqes i trajnimit Bootcamp në Kosovë.

Pas trajnimit, të 8 startupet prezantuan para jurisë së pavaruar vendore në ngjarjen Finalja Kombëtare, duke zgjedhur 3 ekipet fituese, të cilat ndër tjerash përfitime u nominuan për pjesëmarrjen në ngjarjen Finalet Regjionale, e organizuar në Ukrainë. GoBeyond, ekipi fitues në Finalen Kombëtare në Kosovë, arriti që të triumfojë edhe në kategorinë e tyre në Finalet Regjionale dhe të fitoj të drejtën për pjesëmarrjen në Finalen Botërore, një sukses i jashtëzakonshëm marrë parasysh edhe paraqitjen e parë të ekipeve kosovare në ClimateLaunchpad.

“Nuk e di nëse Kosova po konkurron për herë të parë apo jo në ClimateLaunchpad, por pavarësisht kësaj dua t’i përgëzoj ata për punën serioze, dinamike dhe me pasion”, u shpreh Ran Sasson, udhëheqës i ClimateLaunchpad Israel, i cili së bashku me Roman Zinchenko, udhëheqës i ClimateLaunchpad Ukrainë ndanë këtë mendim në veçanti në fillim të ceremonisë së fituesve në Finalet Regjionale.

Në Finalen Botërore, pavarësisht vlerësimit të lartë, GoBeyond nuk arriti të përzgjidhej në mesin e 16 ekipeve të para nga e gjithë bota, të cilat fituan të drejtën për të qenë pjesë e ClimateLaunchpad Accelerator, program i cili njihet për suksesin me biznese të reja.

Ekipet fituese përfituan edhe nga çmime të ndryshme monetare. Gjeni listën e plotë të fituesve duke KLIKUAR KËTU.

ClimateLaunchpad ka për qëllim që pavarësisht kompetivitetit, të rrisë bashkëpunimin dhe të fuqizojë të gjitha ekipet pjesëmarrëse. Ky program ka nxjerrë shumë biznese që kanë tërhekur investime milionëshe, por sidomos kanë ndikuar në luftimin e ndryshimit klimatik.

ClimateLaunchpad në Kosovë për vitin 2021 u përkrah nga Reconomy, Agjencia Suedeze për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar (Sida), Helvetas, Help Kosovo, KFOS dhe Fondacioni UNË E DU KOSOVËN dhe nga një rrjet i partnerëve publiko-privat, për të cilët BONEVET është mirënjohës.

Takimi i jonë i ardhshëm është në hapjen e aplikimeve për vitin 2022.

Për më shumë detaje rreth ClimateLaunchpad ju ftojmë të na shkruni në çdo kohë në emailin kosovo@climatelaunchpad.org.


Në trend Ekonomi

Më shumë
Një zgjidhje e avancuar për rënien e flokëve

Një zgjidhje e avancuar për rënien e flokëve

VatanMed Clinic
A u rritën sërish normat e interesit të kredive? Flasin nga Banka Qendrore e Kosovës

A u rritën sërish normat e interesit të kredive? Flasin nga Banka Qendrore e Kosovës

Ekonomi
E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

Kosmonte Foods
Investimi në vendbanim është me rëndësi – blerja e banesës së re tek Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është i duhuri

Investimi në vendbanim është me rëndësi – blerja e banesës së re tek Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është i duhuri

Al Trade Center
Premiera e Transformers: Rise of the Beasts në CineStar Megaplex mblodhi një numër të madh të njerëzve!

Premiera e Transformers: Rise of the Beasts në CineStar Megaplex mblodhi një numër të madh të njerëzve!

Cinestar
A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

Auto Mita
Kalo në kategori