City mposht Unitedin në Old Trafford dhe i bashkohet Tottenhamit në finalen e EFL Cup

Manchester City ka arritur të tregohet i fortë ndaj rivalëve të Manchester Unitedit, të cilët i mposhti me rezultat 2-0 në ndeshjen gjysmëfinale të EFL Cup.

Qytetarët triumfuan në Old Trafford dhe siguruan finalen e madhe të EFL Cup apo e njohur ndryshe si Carabao Cup.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë thuajse të barabartë, por me Cityn për një nuancë më të mirë.

Unitedi arriti të shënojë me anë të Marcus Rashford (3’), ndërsa City me anë të Iklay Gundogan (5’) dhe Phil Foden (24’), por të tri golat u anuluan shkaku i pozitës jashtë loje.

City gjithashtu arriti të godas një shtyllë me anë të Kevin de Bruyne në minutën e 13-të, por shifrat mbeten të pandryshuara.

Në pjesën e dytë, Qytetarët ishin përsëri më të mirë dhe më kërkues, duke arritur të gjejnë edhe dy gola dhe ta vulosin fitoren.

Goli i parë në këtë ndeshje erdhi në minutën e 51-të dhe ishte mbrojtësi John Stones, i cili shënoi nga afërsia për 1-0.

Në minutën e 83-të në skenë doli mesfushori Fernandinho, i cili shënoi për 2-0 dhe ky doli të ishte rezultati përfundimtar i ndeshjes.

Me këtë fitore, City arrin në finalen e madhe të Carabao Cup.

Në finale, City do të ndeshet ndaj Tottenham Hotspur, i cili mposhti Brentfordin me rezultat 2-0. /Telegrafi/

“Ka pak Kosovë brenda meje, ndihem danez”, talenti që po mahnit Danimarkën nuk i konsideron Dardanët

Zviceranët e provokojnë me pyetje Shaqirin, ai i përgjigjet me fakte: Kur nuk kam qenë i gatshëm për ngjarjet e mëdha?

"Unë thjesht dua të luaj futboll" - Vini Jr me një gjest të shëmtuar në miqësore, Laporte tallet me të pas ndeshjes

Greenwood mund të largohet nga Man Utd për t'u bashkuar me ekipet rivale nga Liga Premier

I thjeshti, i vështiri, ideali dhe i brendshmi – katër opsionet e Barcelonës për trajnerin e ri