LAJMI I FUNDIT:

Cilat janë disa nga zbulimet e mahnitshme nga arkeologët?

Cilat janë disa nga zbulimet e mahnitshme nga arkeologët?

Në këtë video tërheqëse ne zhytemi thellë në kronikat e së kaluarës, duke hedhur dritë mbi zbulimet e fundit që sfidojnë kufijtë e njohurive tona.

Reklama

Udhëtimi ynë përshkon kontinente dhe qytetërime, duke zbuluar thesare dhe sekrete të fshehura prej kohësh në pluhurin e kohës.

Varka e lashtë mbretërore në varrin e të njerëzve të zakonshëm e zbuluar në Egjipt.

60-foot long boat dating to ca. 2550 BCE found inside the Old Kingdom cemetery at Abusir,

Një varkë e madhe prej druri me një gjatësi prej pak mbi 18 metra, e ruajtur nga rëra e Saharasë për më shumë se 4,500 vjet, është gjetur në nekropolin e lashtë egjiptian të Abusir. Dërrasat e saj prej kedri, të lidhura me kunja druri, janë të paprekura, ashtu si dhe shtresat e brinjëve, të cilat ishin të skalitura me materiale bimore.

Teksa mbretërit e lashtë egjiptianë dihej se ishin varrosur me mjetet e tyre të transportit, dhe megjithëse kjo ishte prej druri jashtëzakonisht të shtrenjtë të importuar – kjo varkë madhështore u gjet në varrin e një njeriu të zakonshëm.

Një tas guri me mbishkrimin e mbretit Huni nga Dinastia e Tretë u gjet brenda një dhome të madhe nëntokësore, e vendosur 12 metra në jug të anijes.

“Ne e dimë se varri i përkiste një zyrtari shumë të lartë të Dinastisë së Tretë”, thotë Bárta. Faltorja e tij ishte dëmtuar rëndë në antikitet dhe kështu nuk ia dimë titujt apo emrin. Por varka është një konfirmim i mëtejshëm i statusit të tij të lartë.

Mumiet Takla Makan në Kinë.

A naturally mummified Bronze Age woman, who was buried in Xiaohe in the Tarim Basin.

Në fund të viteve 1980, mumiet e ruajtura në mënyrë perfekte 3000-vjeçare filluan të shfaqen në një shkretëtirë të largët kineze. Ata kishin flokë të gjatë të kuqërremtë në bionde, tipare evropiane dhe nuk dukej se ishin paraardhësit e popullit të sotëm kinez.

Arkeologët tani mendojnë se ata mund të kenë qenë qytetarë të një qytetërimi të lashtë që ekzistonte në udhëkryqin midis Kinës dhe Evropës.

Megjithatë, një studim i ri nga studiues kinezë, evropianë dhe amerikanë që analizoi ADN-në e këtyre 13 mumjeve, duke renditur gjenomet e tyre për herë të parë, ka pikturuar një pamje të ndryshme. Analiza e bërë sugjeroi se mbetjet nuk i përkisnin të ardhurve, por një grupi lokal që rrjedh nga një popullsi e lashtë aziatike e epokës së akullnajave.

Kanguri me brirë në Australi.

New Scientist Default Image

John Long nga Muzeu i Australisë Perëndimore në Perth, dhe kolegët e tij gërmuan për herë të parë vendin në vitin 2002. Ata gjetën një koleksion të mahnitshëm të fosileve megafauna, duke përfshirë fragmente të pjesshme të kafkës së një kanguri me brirë dhe skeletet e para të plota të thylakoleos, një luan gjigant marsupial.

Gërmimi i vitit 2003 zbuloi dy kafka të plota kanguri me brirë dhe skeletet e tyre të pjesshme, si dhe dy skelete të tjera thylakoleo dhe fosile të tre llojeve që ekipi beson se janë të reja për shkencën.

“Kanguri është me të vërtetë i çuditshëm. Nuk duket si asnjë kangur tjetër i gjallë apo fosil i zbuluar ende”, kishte deklaruar Long për New Scientist.

Studiuesit dyshojnë se zgjatimet kockore të ngjashme me bririn mund të kenë shërbyer për të mbrojtur sytë e kangurit. “Këto kafshë mund të kenë jetuar në mjedise të thata, duke ngrënë shkurre të forta ose me gjemba. Pra, parashikimet mund të kenë qenë për të mbrojtur sytë – por kjo është vetëm një teori në këtë fazë, “thotë Long.

Mumja Atakama, Kili.

The mummified specimen from Atacama region of Chile.

Në vitin 2003, Mumja Atakama u gjet në një qytet minierash të shkretë të quajtur La Noria, në rajonin Atacama të Kilit. Në fillim mendohej se ishte i lashtë, por analiza fillestare e kryer në vitin 2012 vërtetoi se skeleti ishte vetëm rreth 40 vjeç. Kjo do të thoshte se ADN-ja do të ishte ende e paprekur dhe mund të studiohej.

Spekulimet e përhapura rreth Ata-s sollën në vëmendjen e rastit Gary Nolan, autor i vjetër i studimit të ri dhe profesor i mikrobiologjisë dhe imunologjisë në Universitetin Stanford.

“Mësova për këtë nëpërmjet një miku që ishte i interesuar për të gjithë fushën e jetës jashtëtokësore”, deklaroi Nolan. “Ai më tregoi për një dokumentar që do të lansohej më vonë dhe i cili do të shfaqte ‘Humanoidin Atacama Humanoid’, shtoi ai.

Ata vendosën të bëjnë një test të ADN-së. Në fillim, 8 për qind e ADN-së nuk përputhej me ADN-në e njeriut. Studiuesit përcaktuan se kjo ishte për shkak të një mostre të degraduar. Një analizë e përmirësuar përputhej deri në 98 për qind, tha Nolan, dhe duke pasur parasysh ekspozimin dhe moshën e skeletit, kjo nuk ishte befasuese.

Statuja të ngjashme me Sfinksin të gjetura në tempullin Luxor.

large stone head of man with egyptian headress

Arkeologët në Egjipt kanë zbuluar mbetjet e dy sfinksave të mëdha në një tempull të lashtë në Luxor. Statujat, secila me përmasa prej afro 8 metra të gjata, u gjetën gjysmë të zhytura në ujë në një faltore për Amenhotep III, gjyshin e mbretit Tutankhamun, dhe një faraon që sundoi Egjiptin nga viti 1390 p.e.s. deri në vitin 1353 p.e.s.

Një ekip studiuesish egjiptianë dhe gjermanë zbuluan artefaktet gjatë restaurimit të vendit të varrimit të sundimtarit të lashtë, i njohur si “Tempulli i Miliona viteve”, sipas një deklarate nga Ministria egjiptiane e Turizmit dhe Antikiteteve.

Ekipi gjeti gjithashtu tre buste graniti të zi të Sekhmetit, një perëndeshë e luftës që mori formën e një luaneshe, dhe mbetje kolonash dhe muresh me gdhendje skenash ceremoniale.

Meteoriti 4,6 miliardë-vjeçar në Britani të Madhe.

The meteorite landed in a driveway in the town of Winchcombe in February 2021

Shkëmbi hapësinor 4.6 miliardë vjeçar, i cili u ul përpara një shtëpie familjare në qytetin anglez Winchcombe në shkurt 2021, përmban ujë që i ngjan shumë përbërjes kimike të ujit të gjetur në Tokë – duke paraqitur një shpjegim të mundshëm se si planeti ynë u mboll me substancën jetëdhënëse.

Kur planetët e brendshëm shkëmborë të sistemit të ri diellor u bashkuan për herë të parë – duke u mpiksur nga retë e nxehta të gazit dhe pluhurit që rridhnin pranë diellit – ata ishin shumë afër yllit tonë për t’u formuar oqeanet. Në fakt, duke kaluar një pikë të caktuar të quajtur “vija e ngricës”, asnjë akull nuk mund t’i shpëtonte avullimit, duke e bërë Tokën e re një peizazh shterpë dhe jomikpritës.

Shkencëtarët mendojnë se kjo ndryshoi pasi Toka u ftoh kur një breshëri asteroidësh të akullt nga sistemi i jashtëm diellor solli ujë të ngrirë në planetin tonë për t’u shkrirë. Por një analizë e mëvonshme e meteorit Winchcombe, e botuar më 16 nëntor 2022 në revistën Science Advances, e ka vërtetuar këtë teori.

Video e mëposhtme, sjell jo vetëm këto zbulime, por edhe fakte dhe histori të tjera rreth shumë zbulimeve të tjera të cilat sjellin dëshmi të reja që mund të ndryshojnë mendimin tuaj rreth historisë së planetit. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
“Figdet Spinner”, gruaja që e shpiku këtë lodër nuk e fitoi as edhe një cent

“Figdet Spinner”, gruaja që e shpiku këtë lodër nuk e fitoi as edhe një cent

Interesante
Tufa e deleve futet në serën e kanabisit, “ia avullojnë” grekut 100 kilogramë nga kjo bimë

Tufa e deleve futet në serën e kanabisit, “ia avullojnë” grekut 100 kilogramë nga kjo bimë

Fun
Pamjet dramatike të shpëtimit të peshkaqenit në Florida

Pamjet dramatike të shpëtimit të peshkaqenit në Florida

Fun
U bë gati ta përshëndeste dhe t’ia shtrëngojë dorën, Biden largohet nga foltorja – presidenti brazilian mbetet i habitur

U bë gati ta përshëndeste dhe t’ia shtrëngojë dorën, Biden largohet nga foltorja – presidenti brazilian mbetet i habitur

Fun
Çfarë do të thotë të shohësh në ëndërr njerëz që kanë vdekur?

Çfarë do të thotë të shohësh në ëndërr njerëz që kanë vdekur?

Interesante
A është kjo martesa më e shkurtër ndonjëherë? Për shkak të një fjale të bashkëshortit, gruaja vendosi të shkurorëzohej pas 3 minutash

A është kjo martesa më e shkurtër ndonjëherë? Për shkak të një fjale të bashkëshortit, gruaja vendosi të shkurorëzohej pas 3 minutash

Fun
Kalo në kategori