LAJMI I FUNDIT:

Çfarë do të thotë një eklips në astrologji?

Çfarë do të thotë një eklips në astrologji?

Nga të gjitha ngjarjet kozmike që ndodhin rregullisht në kalendar, eklipset shfaqin shfaqjet më dramatike.

Reklama

Të shohësh një “unazë zjarri” në qiell gjatë një eklipsi diellor ose një hënë të frikshme me fytyrë të kuqe gjatë një eklipsi hënor është një përvojë e paharrueshme – por këto dukuri janë më shumë se thjesht spektakle astronomike.

Astrologjikisht, eklipset lidhen me tema si fati. Të kuptuarit se çfarë nënkuptojnë eklipset në astrologji mund t’ju ndihmojë të lidheni dhe të punoni me këto momente të veçanta qiellore në një mënyrë më domethënëse.

Në astrologji, eklipset njihen si paralajmërues kryesorë të ndryshimit. Ato sjellin ndryshime me ritme të shpejta, zbulime tronditëse, përfundime të papritura dhe fillime të reja të shpejta në jetën e njerëzve.

Manifestimi i ëndrrave tuaja gjatë një eklipsi është ide e keqe
Lexo po ashtu Manifestimi i ëndrrave tuaja gjatë një eklipsi është ide e keqe

Ngjarjet që duket se përkojnë me këto ngjarje hënore të paparashikueshme mund të jenë marramendëse, kjo është arsyeja pse ata kanë një reputacion si kaotikë dhe intensivë. Por përkundër kësaj, eklipset shërbejnë gjithashtu si ndërhyrje të rëndësishme kozmike që na ndihmojnë për të na lidhur me rrugët tona të vërteta dhe për të na lidhur me fatet tona shpirtërore.

Eklipset diellore ndodhin gjithmonë në hënat e reja, dhe eklipset hënore ndodhin gjithmonë në hënën e plotë – kështu që ju mund t’i mendoni ato si versione me superfuqi të këtyre hënave.

Çfarë është një eklips?

Sipas përkufizimit, një eklips ndodh kur një trup qiellor errëson dritën nga ose te një trup tjetër qiellor. Kur flasim për eklipset, ne po i referohemi në mënyrë specifike vendosjeve të diellit, Tokës dhe hënës, të cilat rreshtohen disa herë në vit për të formuar eklipset diellore ose eklipset hënore.

Eklipset ndodhin kur një hënë e re ose e plotë përputhet në mënyrë të përsosur me ekliptikën, e cila është rruga e dukshme e diellit nëpër qiell. Eklipset hënore ndodhin kur Toka shtrihet saktësisht midis diellit dhe hënës, duke bllokuar dritën që shkon nga dielli në hënë (dhe këto gjithmonë përkojnë me një hënë të plotë).

Kuptimi i eklipsit diellor të hënës së zezë të prillit
Lexo po ashtu Kuptimi i eklipsit diellor të hënës së zezë të prillit

Në të kundërt, eklipset diellore ndodhin kur hëna shtrihet saktësisht midis Tokës dhe diellit, duke bllokuar dritën që shkon nga dielli në Tokë (dhe këto gjithmonë përkojnë me një hënë të re). Kur kjo ndodh, dielli, hëna dhe Toka formojnë një vijë të drejtë, duke errësuar dritën nga dielli ose hëna (në varësi të llojit të eklipsit).

Kjo është ajo që e dallon një eklips hënor ose diellor nga një hënë e re e zakonshme ose e plotë. Kjo është gjithashtu arsyeja pse eklipset mund të kenë një pamje vizuale kaq të mrekullueshme, nëse i shihni ato nga pjesa e djathtë e globit. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Tri shenjat që tregojnë se partneri/ja është një tradhtar serialë

Lifestyle
Për atë që disa njerëz bëjnë shkollë me vite të tëra, pëllumbat e mësojnë për 14 ditë!

Për atë që disa njerëz bëjnë shkollë me vite të tëra, pëllumbat e mësojnë për 14 ditë!

A e dini se...
Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Lifestyle
Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Nëse doni ta dini a do t’ju tradhtojë gruaja, shikojani gjoksin

Lifestyle
Prindërit këshillohen t’i mbajnë gjithmonë larg fëmijëve kapakët mbyllës të vaskës

Prindërit këshillohen t’i mbajnë gjithmonë larg fëmijëve kapakët mbyllës të vaskës

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori