LAJMI I FUNDIT:

Çfarë është simboli i ri që po shfaqet në pajisjet ushtarake ruse në Ukrainë?

Çfarë është simboli i ri që po shfaqet në pajisjet ushtarake ruse në Ukrainë?

Një simbol i ri që po shfaqet në tanket dhe automjetet e blinduara ruse të përfshira në ofensivën e vazhdueshme pranë Kharkivit në Ukrainë sugjeron një rritje të konsiderueshme në aktivitetet ushtarake të Rusisë, sipas monitoruesit të inteligjencës me burim të hapur OSINT Defender.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, simboli i paparë më parë përbëhet nga një katror qendror me dy kryqe diagonale të mbivendosura.


Dhe kjo shenjë ka filluar të shfaqet në pajisjet ruse gjatë disa ditëve të fundit.

OSINT Defender raporton se simboli i ri mund të lidhet me ofensivën e rinovuar kufitare të Rusisë në verilindje të Ukrainës.

Sa ndihmë ushtarake i është dhënë deri më tani Ukrainës?
Lexo po ashtu Sa ndihmë ushtarake i është dhënë deri më tani Ukrainës?

Grupet sulmuese të blinduara ruse po përpiqen të “shkelin” mbrojtjen e Ukrainës, veçanërisht rreth Vovchansk, ku forcat ruse janë parë duke hyrë në qytetin kufitar.

Në zonat e konfliktit, simbolet si këto shërbejnë kryesisht si masa identifikuese të mikut ose armikut (IFF), një mënyrë për të parandaluar zjarrin miqësor.

Kujtojmë se shenja më e spikatur ka qenë ‘Z’ që u shfaq në shumë automjete të blinduara ruse në fillim të pushtimit në vitin 2022 dhe vazhdoi të bëhej diçka si një simbol për rusët për të treguar mbështetje për përpjekjet e luftës.

“Shenjat janë thelbësore në luftime për të dalluar automjetet miqësore nga ato armike, veçanërisht në konflikte si ai në Ukrainë, ku të dyja palët mund të përdorin pajisje të ngjashme”, ka thënë Michael Pursell, një ushtarak amerikan në pension që tani jep mësim në Universitetin George Washington.

Siç thuhet më tej, ushtria ruse prezantoi simbolet e qarkut në automjetet e saj të blinduara pak para fillimit të pushtimit të vitit 2022.

Sipas “Russo-Ukrainian Warspotting”, një uebsajt i bazës së të dhënave të konfliktit të drejtuar nga vullnetarë, çdo distrikti ushtarak rus, së bashku me milicinë e lidhur me Rusinë në Donbas, i janë caktuar shenja të dallueshme.

Momenti kur makina e politikanit pro-Putin shpërthen në “tentativë për vrasje” - pasi ai doli vullnetar për të luftuar në Ukrainë
Lexo po ashtu Momenti kur makina e politikanit pro-Putin shpërthen në “tentativë për vrasje” - pasi ai doli vullnetar për të luftuar në Ukrainë

Faqja e internetit ka gjurmuar më shumë se 10 simbole të ndryshme të përdorura nga ushtria ruse në fushën e betejës, duke përfshirë “Z” të bardhë.

Kujtojmë se ndërsa Ukraina pret një fluks shumë të nevojshëm të ndihmës ushtarake të SHBA-së, forcat ruse kanë nisur një shtytje të përtërirë në Kharkiv, thanë zyrtarët ukrainas, duke shtuar se ushtria e Kievit po nxitonte për burime shtesë në kufirin verilindor.

Sipas zyrtarëve ukrainas, Moska ka bërë “fitime të rëndësishme taktike” në zonat e rajonit verilindor, ku Kievi ka më pak mbrojtje.

Kharkiv – i cili ka qenë nën bombardimet e vazhdueshme ruse për javë të tëra – është qyteti i dytë më i madh i Ukrainës dhe marrja e tij do të ishte një përparim i rëndësishëm për Rusinë, megjithëse mbetet e paqartë nëse Moska synon të nisë një sulm në shkallë të plotë në rajon. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq akuzon dhe ofendon Malin e Zi: Të enjten do të shohim kë e kemi miq

Vuçiq akuzon dhe ofendon Malin e Zi: Të enjten do të shohim kë e kemi miq

Serbia
Ukraina realizon një nga sulmet më të mëdha me dronë brenda Rusisë

Ukraina realizon një nga sulmet më të mëdha me dronë brenda Rusisë

Evropa
Hyn në fuqi ligji i ri i Ukrainës për mobilizim

Hyn në fuqi ligji i ri i Ukrainës për mobilizim

Botë
Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Botë
Rusët tentuan sërish të marrin nën kontroll qytetin CHasiv Yar, edhe kësaj radhe dështuan – artileria ukrainase ishte shumë precize

Rusët tentuan sërish të marrin nën kontroll qytetin CHasiv Yar, edhe kësaj radhe dështuan – artileria ukrainase ishte shumë precize

Evropa
Vuçiq e krahason opozitën serbe “Serbia kundër dhunës” me organizatën e atentatorit të kryeministrit sllovak

Vuçiq e krahason opozitën serbe “Serbia kundër dhunës” me organizatën e atentatorit të kryeministrit sllovak

Serbia
Kalo në kategori