Doni të befasoni dikë me gatimin tuaj? Ja ku është receta e duhur – transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 1 qepë,
– 2 kallamarë,
– 1 spec,
– 0,180 g panxhar,
– 1 patate,
– 0,020 g selino,
– 1 qepë e re,
– Kripë dhe piper sa mund të kapësh me një gisht,
– 0,120 g oriz,
– 0,002 g shafran,
– 0,200 tumerik.

Përgatitja:

Ngjisheni brumin për byrek.

Mbusheni me patate dhe panxhar.

Mbështilleni dhe futeni në furrë në 250 gradë celsius.

Qepën, qepën e re dhe kallamarët e fërguar – nxirrni jashtë.

Shtoni specin dhe qitni panxharin dhe verën.

Zieni orizin në verë dhe shtoni vaj ulliri, ujë dhe shafranin. /Telegrafi/