LAJMI I FUNDIT:

Buxheti i mbrojtjes së SHBA-së – Trump kërkon 705 miliardë dollarë, përfshirë 15.3 miliardë për Forcën Hapësinore

Buxheti i mbrojtjes së SHBA-së – Trump kërkon 705 miliardë dollarë, përfshirë 15.3 miliardë për Forcën Hapësinore

Departamenti i Mbrojtjes po planifikon të rrisë fondet për sistemet e armëve bërthamore siç janë raketat ndërkontinentale dhe nëndetëse ndërsa rritin kërkimet e teknologjisë dhe Forcën Hapësinore, si pjesë e buxhetit të vitit të ardhshëm.

Reklama

Buxheti i propozuar i Pentagonit për vitin fiskal 2021, i cili fillon më 1 tetor, kërkon 705.4 miliardë dollarë në shpenzime, një rënie e lehtë krahasuar me 712.6 miliardë dollarë që u miratua për këtë vit fiskal.

Buxheti i planifikuar përfshin zhvendosjen e burimeve larg Forcës Ajrore në disa nga përparësitë e reja të Presidentit Trump, përfshirë këtu Forcën Hapësinore të krijuar kohët e fundit, raporton Bloomberg News, transmeton Telegrafi.

Presidenti Trump po kërkon gjithashtu disa fonde ushtarake për të ndihmuar në ndërtimin e murit të tij të premtuar kufitar përgjatë kufirit SHBA-Meksikë.

Buxheti i propozuar kërkon një shpenzim të përgjithshëm prej 15.3 miliardë dollarë për degën e krijuar rishtazi të ushtrisë – 10,3 miliardë dollarë prej të cilave do të ndaheshin për kërkimin, zhvillimin dhe testimin e sistemeve.

Pentagoni gjithashtu kërkon 2.4 miliardë dollarë për prokurimet për të forcuar Forcën Hapësinore, si dhe 2.6 milionë dollarë për operacione dhe mirëmbajtje.

Plani i administratës Trump për shpenzimet ushtarake pasqyron dëshirën e presidentit për të parë më shumë fonde për ‘sistemet dhe operacionet e armëve që lidhen me hapësirën’.

Presidenti shpesh është mburrur për shpenzimin e një total prej 2.2 trilionë dollarësh në mbrojtje që nga marrja e detyrës në janar të vitit 2017.

Propozimi i fundit i buxhetit gjithashtu kërkon 106.5 miliardë dollarë në hulumtime dhe zhvillim në “teknologji thelbësore në zhvillim”.

Ai kërkon gjithashtu 136.8 miliardë dollarë në fonde për ‘shpenzimet e prokurimit’ për sistemet kryesore të armëve. Kjo do të ishte një rënie prej 6.8 miliardë dollarësh në krahasim me buxhetin aktual.

Pentagoni dëshiron të blejë 79 avion luftarak F-35, aeroplanët luftarakë të gjeneratës tjetër të prodhuar nga kontraktori i mbrojtjes Lockheed Martin.

Departamenti gjithashtu ka në vëmendje avionin e ri luftarak Boeing F-15EX. Buxheti i ri kërkon blerjen e 12 njësive – nga tetë siç kërkohet në buxhetin e këtij viti.

Ushtria gjithashtu dëshiron të modernizojë arsenalin e armëve bërthamore të vendit, duke kërkuar 17,7 miliardë dollarë për këtë qëllim.

Buxheti gjithashtu kërkon 4,4 miliardë dollarë drejt ndërtimit të një nëndetëse të re të raketave bërthamore të klasit Columbia – një rritje nga 2.1 miliardë dollarë që harxhohen aktualisht.

Pentagoni gjithashtu kërkon 4.2 miliardë dollarë, ose një rritje prej 700 milionë dollarësh, në shpenzimet për të përmirësuar sistemin e komandimit dhe kontrollit bërthamor i cili “siguron një lidhje të sigurt dhe elastike midis presidentit dhe forcave bërthamore”.

Buxheti i ri gjithashtu kërkon 2.8 miliardë dollarë në shpenzime për bombarduesit B-21 Raider, që është 100 milionë dollarë më pak se sa ishte shpenzuar për avionët këtë vit.

Propozimi i buxhetit gjithashtu kërkon 500 milionë dollarë për një raketë lundrimi me rreze të gjatë, si dhe 110 milionë dollarë për të vazhduar zhvillimin e një F-35, i cili mund të ketë një armë nukleare.

F-35 është planifikuar të jetë i certifikuar me bërthamë deri në vitin 2024. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur një numër varkash me forca speciale ukrainase ‘pushtojnë’ Krimenë, natën - përpara përleshjes së përgjakshme me armë me rusët

Momenti kur një numër varkash me forca speciale ukrainase ‘pushtojnë’ Krimenë, natën - përpara përleshjes së përgjakshme me armë me rusët

Botë

"Vëmendje të gjithëve!”: Rusia teston sistemin e paralajmërimit publik

Botë
James O’Brien emërohet Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane

James O’Brien emërohet Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane

Amerika
Një alarm në celularin e tyre do të kenë të mërkurën pasdite, të gjithë ata që jetojnë në SHBA – ja për çfarë bëhet fjalë

Një alarm në celularin e tyre do të kenë të mërkurën pasdite, të gjithë ata që jetojnë në SHBA – ja për çfarë bëhet fjalë

Amerika
Hebrenjtë radikalë filmohen duke i pështyrë të krishterët në qytetin e vjetër të Jerusalemit

Hebrenjtë radikalë filmohen duke i pështyrë të krishterët në qytetin e vjetër të Jerusalemit

Azia
SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

Botë
Kalo në kategori