LAJMI I FUNDIT:

Burri nga Anglia, dora e të cilit “u shtyp” në një mulli mishi, bëhet personi i parë që merr gishtat bionikë të printuar në 3D

Burri nga Anglia, dora e të cilit “u shtyp” në një mulli mishi, bëhet personi i parë që merr gishtat bionikë të printuar në 3D

Një çiklist që humbi një pjesë të dorës së tij në një mulli mishi “po shijon jetën përsëri” pasi u bë personi i parë që merr gishtat bionikë të printuar në 3D.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Mo Ali, 40 vjeç, iu prenë katër gishta nga dora e djathtë pas një aksidenti në fëmijëri në kuzhinë.


Kështu, përveç përballjes me ngacmime dhe detyrimit për të fshehur ndryshimin e gjymtyrëve, mungesa e shkathtësisë e bëri të vështirë çiklizmin dhe detyra të tjera.

Por tani Mo është marrësi i parë i Hero Gauntlet, një protezë për personat e amputuar të pjesshëm të dorës nga firma britanike Open Bionics.

Ai është në gjendje të lëvizë me biçikletë dhe të vishet më lehtë me pajisjen e tij të re bionike – dhe kjo i ka dhënë një nxitje të madhe besimi.

“I dua biçikletat, çiklizmin dhe gjithçka që ka të bëjë me to”, tha Mo, nga Brighton, Angli. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Veçoria e ardhshme e Google Maps ju dërgon në destinacionin e dëshiruar pa pasur nevojë për internet

Veçoria e ardhshme e Google Maps ju dërgon në destinacionin e dëshiruar pa pasur nevojë për internet

Teknologji
Zhvillohet gara e parë midis një aeroplani luftarak me pilot njerëzor dhe një tjetri të kontrolluar nga Al

Zhvillohet gara e parë midis një aeroplani luftarak me pilot njerëzor dhe një tjetri të kontrolluar nga Al

Teknologji
Zbulohen detaje të dizajnit të Samsung Galaxy Z Flip 5

Zbulohen detaje të dizajnit të Samsung Galaxy Z Flip 5

Teknologji
Shkencëtarët në SHBA ndërtojnë kamerën më të madhe dixhitale në botë

Shkencëtarët në SHBA ndërtojnë kamerën më të madhe dixhitale në botë

Teknologji
Kush është Mira Murati dhe a vjen nga Shqipëria? - Si përgjigjet, ChatGPT në pyetjet lidhur me inxhinieren e njohur

Kush është Mira Murati dhe a vjen nga Shqipëria? - Si përgjigjet, ChatGPT në pyetjet lidhur me inxhinieren e njohur

Teknologji
Superkompjuteri Exascale një ditë mund të ngrohë shtëpitë e britanikëve

Superkompjuteri Exascale një ditë mund të ngrohë shtëpitë e britanikëve

Teknologji
Kalo në kategori