Qeveria e Burkina Fasos ka thënë se në një pritë ndaj policisë në veriun e vendit ka lënë të paktën 11 oficerë të vdekur, me katër të tjerë të zhdukur.

Në një deklaratë të lëshuar të martën, Ministri i Sigurimit Ousseini Compaore tha se oficerët u sulmuan ndërsa ishin në një mision ndihme në Yirgou, një qytet që është goditur nga dhuna e fundit.

“Operacionet e përbashkëta të kërkimit me ushtrinë kanë filluar që prej dje”, shtoi Compaore.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm të përgjegjësisë për sulmin, raporton aljazeera.

Që nga viti 2015, Burkina Faso ka luftuar kundër sulmeve gjithnjë e më të shpeshta dhe vdekjeprurëse të grupeve të armatosura të lidhura me al-Kaidën dhe ISIS.

Sulme të tilla, të cilat kanë vrarë të paktën 1,400 njerëz deri më tani, filluan së pari në veri pranë kufirit të vendit me Malin, por që prej asaj kohe janë përhapur në rajone të tjera, veçanërisht në lindje, duke shkaktuar një krizë të madhe humanitare. /Telegrafi/