LAJMI I FUNDIT:

Burgu në Venezuelë kontrollohej nga banda kriminale, për “çlirimin” u angazhuan 11 mijë policë

Burgu në Venezuelë kontrollohej nga banda kriminale, për “çlirimin” u angazhuan 11 mijë policë
Reklama

Autoritetet në Venezuelë sërish ka marrë nën kontroll burgun Tokoron, i cili ishte plotësisht nën kontrollin e kriminelëve.

Janë angazhuar rreth 11 mijë pjesëtarë të policisë dhe dhjetëra mjete të blinduara, që autoritetet ta marrin sërish nën kontroll burgun Tokoron, transmeton Telegrafi.


Burgu aktualisht është zbrazur, kurse rreth 2.500 të burgosur janë dërguar në burgje tjera. Burgu kontrollohej nga banda kriminale Tren de Aragva, e cila zgjeroi “rrënjët” në Venezuelë dhe në të paktën tetë shtete tjera të Amerikës Latine.

Sipas hulumtimit të gazetares Rona Riskez nga Venezuela me të cilën bisedoi AFP, policia deri më tani ka qëndruar jashtë – e burgu ishte në “duart” e bandës që u ofronte të burgosurve shërbime të pazakonta siç janë pishinat, bixhozi dhe terrenet sportive.

Në kumtesën për media, qeveria e këtij vendi ka përshëndetur operacionin e “suksesshëm” dhe marrjen absolute nën kontroll të Tokoronit.

Policia u fut në burg rreth orës 7 të mëngjesit, duke hedhur “granata” dhe shtënë me armë zjarri. Operacioni ka zgjatur dhjetëra minuta, e raporti zyrtar deri më tani nuk është bërë publik.

Disa të burgosur e kishin shfrytëzuar situatën kaotike për t’u arratisur, e për fatin e  të bandës Hektor Gerera Flores i njohur si “Nino Guerrero” që po vuan dënimin prej 17 vitesh burgim për vrasje dhe shitje të dorës, akoma nuk dihet.

Banda kriminale Tren de Aragva, që numëron rreth 5 mijë kriminelë, u shfaq për herë të parë në vitin 2014 dhe merret me punë “klasike” mafioze: rrëmbim, drogë e prostitucion.

Qendra hulumtues InSight Crime pretendon se ky grup merret me kontrabandimin e emigrantëve, e ndikimin e saj e ka shtrirë në vende tjera. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

Botë
Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Botë
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
Kalo në kategori