LAJMI I FUNDIT:

Burek me mish pule

Burek me mish pule

Koha e përgatitjes: Në një të diele pa nxitim!

Reklama

Sasia: 8 persona

Lloji i recetës: Tradicionale

Përbërësit:

1kg mish pule të bluar Perutnina Ptuj

3 qepë të mëdha

Kripë

Piper

Vaj Luledielli dhe Ulliri Mister Chef – Levante

Gjalpë Gold Butter

Për brum:

600 g miell

4 lugë vaj

1 lugë uthull

250 ml ujë

Kripë

Procesi i përgatitjes:

Vendos miellin në tas dhe bëj një gropë në mes. Hidhni në të një lugë uthull, kripë, vaj dhe 200 ml ujë. Përziejini mirë përbërësit dhe më pas përzieni brumin butësisht me duar të lyer me pak vaj. Shtoni ujë sipas nevojës gjatë zierjes. Ziejeni brumin për rreth 5 minuta derisa të bëhet i lëmuar, elastik dhe të ketë një shkëlqim të mëndafshtë. Formoni me atë në një top dhe vendoseni në një pjatë të lyer me vaj. Lyejeni sipërfaqen e brumit me vaj dhe mbulojeni me letër kuzhine transparente. Lëreni të pushojë në temperaturën e dhomës për të paktën 40 minuta. Sa më gjatë të pushojë brumi, aq më lehtë do të hapet.

Skuqni qepën në një tigan të madh derisa të jetë e tejdukshme. Shtoni mishin e grirë, kripë dhe piper dhe skuqeni për rreth 10 minuta. Mbulojeni dhe lëreni mbushjen të ftohet.

Brumi i cili ka pushuar për një kohë të mjaftueshme vendoset në një mbulesë tavoline të lyer me miell dhe hapet lehtë. Me duar të lyera pak me vaj, hapeni brumin ngadalë dhe me kujdes, duke filluar nga mesi dhe duke vazhduar gradualisht, duke u rrotulluar rreth tavolinës. Pritini skajet e trasha. Nëse brumi fillon të thahet ndërkohë, spërkateni me vaj.

Mbushjen e përgatitur e shtrijmë në tre të katërtat e sipërfaqes së përgjithshme të brumit të mbështjellë. Brumin e lyer e rrotullojmë duke rrotulluar fillimisht skajet anësore, e më pas duke ndihmuar njëri-tjetrin duke ngritur mbulesën e tavolinës. Pëlhura nën brum ngrihet ngadalë në mënyrë që të mbështillet deri në fund. Për ta bërë punën më të lehtë, brumi mund të pritet në disa pjesë. Transferoni me kujdes rrotullën pjesë-pjesë në fletën e pjekjes së lyer me vaj dhe lyeni fugat dhe çdo vrimë me brumin e mbetur. Në sipërfaqen e burekut vendosni copa gjalpi.

E pjekim rrotullën për 40 minuta në 200°C. Lëreni të ftohet pak në tepsi përpara se ta prisni në feta.

Artikull i sponzorizuar