LAJMI I FUNDIT:

Britania do të investojë mbi 5 miliardë euro vetëm në drona

Britania do të investojë mbi 5 miliardë euro vetëm në drona

Mbretëria e Bashkuar do të investojë 5.2 miliardë euro në drone për forcat e armatosura, në bazë të mësimeve të nxjerra në Ukrainë, ka njoftuar Ministria e Mbrojtjes.

Strategjia e Mbrojtjes së Dronëve në Mbretërinë e Bashkuar do të shohë të gjithë elementët e ushtrisë duke eksperimentuar, testuar dhe vlerësuar sistemet pa pilot, raporton skynews.


“Konflikti në Ukrainë ka qenë një inkubator për mënyra të reja të luftimeve. Ne duhet të mësojmë dhe t’i zbatojmë ato mësime”, tha ministri i prokurimeve të Mbrojtjes, James Cartlidge.

“Të qenit në gjendje të zhvilloni dhe përmirësoni shpejt sistemet pa ekuipazh do të jetë çelësi për të fituar avantazhin në fushën e betejës”, shtoi ai.

“Në fund të fundit, kjo ka të bëjë me mësimet që po marrin nga vija e frontit ukrainas”, përfundoi Cartlidge.

Ndryshe, ushtria britanike renditet e gjashta si më e fuqishmja në botë. /Telegrafi/