LAJMI I FUNDIT:

Borxhi publik në Rusi rritet në 277 miliardë dollarë

Borxhi publik në Rusi rritet në 277 miliardë dollarë

Borxhi publik i Rusisë u rrit me 1.48 trilion rubla [17 miliardë euro] në gjysmën e parë të këtij viti, duke arritur në 20.4 trilionë rubla [235 miliardë euro].

Reklama

Sipas Agjencisë ruse të Statistikave (SAI), niveli i huamarrjes së brendshme u rrit me 1.48 trilionë rubla në gjysmën e parë të vitit, duke arritur në 16.2 trilionë rubla [187 miliardë euro].

Borxhi i jashtëm publik i vendit u rrit me 47.8 miliardë rubla [551 milionë euro] ku arriti në 4.2 trilionë rubla [48 miliardë euro], ndërsa borxhi publik i përgjithshëm i shtetit rus u rrit me 1.48 trilionë rubla [17 miliardë euro] në gjysmën e parë të vitit në 20.4 trilionë rubla.

Raporti i borxhit publik total të vendit ndaj Prodhimit të Brendshëm Bruto ishte 17.7 për qind.

Ministria ruse e Financave në muajin shkurt kishte njoftuar se ata kishin nevojë të rrisnin huamarrjen e tyre publike gjatë pandemisë COVID-19.

SAI thotë se borxhi publik i Rusisë në vitin 2020 arriti në 18.99 trilionë rubla. /AA/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Cinestar
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

City Taxi
A e dini cili ishte vizatimi më i madh në Kosovë për festën e 1 Qershorit

A e dini cili ishte vizatimi më i madh në Kosovë për festën e 1 Qershorit

Viva Fresh Store
Gjimnazi Cambridge është akredituar si Cambridge International School

Gjimnazi Cambridge është akredituar si Cambridge International School

Gjimnazi Cambridge
ASK publikon statistikat, sërish regjistrohet rritje e çmimeve të importit

ASK publikon statistikat, sërish regjistrohet rritje e çmimeve të importit

Ekonomi
Kalo në kategori