Jeff Bezos dhe Mukesh Ambani, dy nga njerëzit më të pasur në botë, përballen me një pikë kthese në një betejë për epërsi në tregun e lulëzuar të Indisë, gati trilion dollarë.

Rezultati i një mosmarrëveshje ligjore që ka përfshirë perandoritë e miliarderëve Amazon.com dhe Reliance Industries Ltd – ku një vendim gjykate është i afërt – mund të formojë peisazhin e shitjes me pakicë të Indisë për vitet që vijnë, transmeton Telegrafi.

Fituesi në këtë luftë miliarderësh, do të marrë pozicionin politik në garën për të përmbushur nevojat ditore të më shumë se një miliard njerëzve.

Akuzat e tregtisë së brendshme dhe shkeljet e kontratës, si dhe thirrjet nacionaliste për të mbajtur larg gjigantin amerikan, shënojnë luftën e aksioneve të larta midis Amazon dhe Future.

Nëse Amazon arrin sukses, ajo mund të ngadalësojë planet e Reliance për të zgjeruar operacionet e saj të tregtisë elektronike. Nëse Amazon humbet, shpresat e saj për të zgjeruar interesat e saj në shitësin e dytë më të madh në Indi dhe për të arkëtuar zinxhirin e saj kryesor të furnizimit me ushqime do të prishen, thonë personat e brendshëm të industrisë.

Amazon po përpiqet të ndalojë blerjen e 3.4 miliardë dollarëve të Reliance të aseteve me pakicë të Future Group. Kompania amerikane, e cila fitoi një urdhër nga një arbitër për të bllokuar marrëveshjen Reliance-Future, akuzon partnerin e saj për shkeljen e disa marrëveshjeve para-ekzistuese, mashtrimin e publikut dhe tregtinë e brendshme. Future i mohon akuzat.

“Nëse Reliance lëviz më shpejt dhe më shpejt, padyshim që do të bëhet shumë e vështirë për këdo tjetër për të fituar”, tha Himanshu Bajaj, kreu i shitjes me pakicë në Indi të firmës këshilluese Kearney.

Reliance, duke kërkuar të zgjerojë biznesin e saj të tregtisë elektronike JioMart, këtë muaj përfundoi një mbledhje fondesh prej 6.4 miliardë dollarësh duke shitur një pjesë në krahun e saj me pakicë për investitorë të tillë si Silver Lake Partners dhe KKR & Co.

Tregu i shitjes me pakicë të Indisë do të rritet 46 për qind gjatë katër viteve të ardhshme në një 1.3 trilionë dollarë vjetorë, llogarit Forrester Research. Beteja kryesore është për ushqimet, që pritet të vlejnë rreth 740 miliardë dollarë në vit deri në 2024.

Themeluar nga Kishore Biyani, i quajtur mbreti i Indisë me pakicë, Future transformoi shitjen me pakicë të vendit në dekadat e fundit, përpara se COVID-19 të godiste biznesin aq fort këtë vit sa që Z. Biyani u detyrua të gjente një blerës të ri.

Rreth 1,300 nga më shumë se 1,700 pikat e shitjes me pakicë në Future në 400 qytete shesin sende ushqimore. Supermarketet e saj buxhetore u shërbejnë blerësve të klasës së mesme, ndërsa dyqanet e saj më të mirë ofrojnë produkte si djathi i importuar, relativisht i rrallë në peizazhin me pakicë të Indisë.

Kjo e bën Future një pasuri të çmuar si për Reliance ashtu edhe për Amazon.

Amazon, Future dhe Reliance këtë muaj punësuan disa nga avokatët kryesorë të Indisë, të cilët argumentuan gjatë përpara një gjykatësi.

Mes argumenteve të nxehta ligjore dhe thirrjeve patriotike, avokati i Future sulmoi Amazon, duke argumentuar se e Future përballet me falimentim nëse dështon marrëveshja e Reliance.

“Ju lutemi mos e lejoni këtë gjigant amerikan të mbytë kompaninë Future”, i kërkoi avokati gjykatësit./ Telegrafi/