LAJMI I FUNDIT:

Beef Wellington: Receta e biftekut që e bëri Gordon Ramsay-n një yll

Beef Wellington: Receta e biftekut që e bëri Gordon Ramsay-n një yll
shutterstock

Beef Wellington është një pjatë tradicionale britanike e përbërë nga biftek viçi i pjekur në petë brumi

Kjo është receta e nënshkrimit të Gordon Ramsay për mishin e viçit Wellington që shkrihet në gojë dhe e ktheu kuzhinierin e famshëm në një mega yll.


Përbërësit:

– 1 biftek rreth 400 gram
– 250 gram kërpudha
– 1 degë trumzë
– 2 lugë çaji mustardë
– 250 gram petë
– 4-6 feta proshutë
– 1 e verdhë veze
– pak vaj ulliri
– kripë deti e trashë dhe piper i sapo bluar

Përgatitja:

1. Pastroni biftekun nga yndyra, mbështilleni me një shtresë të trefishtë folie transparente dhe vendoseni në frigorifer një natë para përgatitjes në mënyrë që mishi të mbajë formën e tij.

2. Zhbllokoni biftekun, skuqeni pak me pak vaj ulliri nga të gjitha anët në një tigan të nxehtë derisa të karamelizohen të gjitha anët. Do t’ju marrë rreth një minutë. Hidhni kripë dhe piper.

3. Lyejeni biftekun e nxehtë me mustardë dhe lëreni të ftohet.

4. Në një blender përzieni kërpudhat e egra, të cilat i keni pastruar më parë. Skuqni masën në një tigan me gjethet e trumzës, pak kripë dhe piper derisa të avullojë i gjithë lëngu prej tyre dhe derisa të përftohet një pastë e trashë (rreth 10 minuta). Hiqni pastat nga zjarri dhe lini të ftohen në frigorifer.

5. Vendosni fetat e proshutës në letër transparente në mënyrë që të formojnë një drejtkëndësh. Vendosni pastën e kërpudhave dhe biftekun mbi proshutë. Me ndihmën e letrës rrotulloni biftekun në mënyrë që të mbulohet me kërpudha dhe proshuta nga të gjitha anët. E vendosim të ftohet për gjysmë ore në frigorifer.

6. Shtroni biftekun e mbështjellë me proshutë dhe kërpudha mbi petën e ftohur. Lyejini skajet e petës së squfur me një përzierje të të verdhës së vezës dhe ujit, më pas mbështilleni brumin rreth biftekut. Përhapeni pjesën tjetër të të verdhës së vezës mbi pjesën e sipërme të brumit dhe vendoseni butësisht sipër me një thikë.

7. E pjekim në furrë të nxehur më parë në 200 gradë për 15 deri në 20 minuta derisa masa të marrë ngjyrë të verdhë të artë.

8. E nxjerrim nga furra dhe e lemë të pushojë për 10 minuta para se ta presim në feta me trashësi rreth 2.5 centimetra.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

Në trend Kuzhina

Më shumë
Mish me bamje

Mish me bamje

Pite me speca

Pite me speca

Tiramisu me pjeshkë

Tiramisu me pjeshkë

Ëmbëlsirë me mollë

Ëmbëlsirë me mollë

Speca të pjekur e të skuqur, të mbushur me djathë!

Speca të pjekur e të skuqur, të mbushur me djathë!

Edhe amvisat më me përvojë bëjnë gabime: Kur përdorin miell të butë dhe kur përdorin miell të fortë?

Edhe amvisat më me përvojë bëjnë gabime: Kur përdorin miell të butë dhe kur përdorin miell të fortë?

Kalo në kategori