LAJMI I FUNDIT:

Banorët flasin për lagjen “Qershia” – shprehen të lumtur me komunitetin, sigurinë dhe qetësinë!


Sigurisht se të jetuarit në shtëpi ka shumë përparësi për banorët. E të jetuarit në lagjen “Qershia” duket se sjell shumë më shumë benefite.

Këtë e konfirmojnë edhe banorët e kësaj lagje, të cilët për Telegrafin kanë rrëfyer se sa të kënaqur janë me zgjedhjen e tyre për të qenë pjesë e lagjes më të rehatshme në kryeqytet.

Argjend Halili, banor i kësaj lagje, tregon se një vlerësim tejet të veçantë e ka për komunitetin dhe fqinjët. Sidomos pasi që janë dhe prindër të rinjë, pjesen e  ekomunitetit, hapësirave sportive dhe shoqërimi me fëmijët e tjerë i bën të ndihen edhe më rehat në një mjedis të tillë.

Komuniteti vlerësohet në forma të ndryshme nga secili banorë, e këtë e ka dëshmuar edhe Markk Lammanen banorë i lagjes “Qershia” por me prejardhje nga Finlanda, i cili ka shprehur se edhe siguria në lagjen “Qershia” është në nivel krejt tjetër nga ajo çfarë ai ka parë qe në 20 vitet e fundit në Kosovë.

Ai thotë se lagjja është aq e sigurt, saqë nuk brengosen fare nëse i vendosin në oborr apo trotuar gjërat personale – qoftë ajo ndonjë biçikletë apo diçka tjetër.

Valon Osmani në anën tjetër ka treguar se të gjitha benefitet e lagjes “Qershia” i shijon duke qenë vetëm 5 minuta larg qendrës së qytetit. Pra, të jetosh në këtë lagje, sipas Valonit, përveç rehatisë, sigurisë, qetësisë e kushteve moderne, gjithashtu nuk ke nevojë të brengosesh as për vonesat në punë sepse në qendër të qytetit mund të arrish brenda vetëm 5 minutave. Madje përveç qendrës së kryeqytetit, lagjia ka një pozicion strategjik në atë mënyrë që qasja për aeroport apo qytete më të largëta është vetëm 1 minutë larg.

Bujar Pira tregon se vendimi për shpërngulje në këtë lagje ka bërë që ai dhe e gjithë familja më të mos munden ta imagjinojnë jetën në ndonjë vend tjetër. Siç tregon Pira, ky vendim i rëndësishëm i jetës së vet i ka sjellë familjes shumë përfitime në mirëqenie dhe jetesë.

E kardiologu Edis Demiri shprehet tepër i kënaqur me komunitetin e ndërtuar nga banorët, duke treguar se fqinjësia e mirë ka ndikuar që ai me familje të bëjnë një jetë të qetë e të mrekullueshme.

Një fakt interesant për këtë lagje është se komuniteti e ka ndërtuar këshillin e vet të lagjes në bashkëpunim me investitorin “BP Home” dhe çdo problem që shfaqet, mblidhet këshilli bashkë me banorët dhe merret me rregullimin e atij problemi në afat rekord. Këtë gjë e përmend edhe Violeta Geci-Laamanen, duke theksuar se një mënyrë e këtillë e funksionimit është jashtëzakonisht e mirë dhe e shpejtë për zgjidhjen e problemeve.

Përndryshe, lagjja “Qershia” ka filluar ndërtimin në vitin 2017 duke i përfunduar gjithsej 130 shtëpi, të cilat tani të gjitha janë të banueshme. Ky projekt po përmbyllet këtë vit, dhe sivjet pritet të jenë të gatshme edhe plus 32 shtëpi tjera të njohura si “Qershia e Madhe” të cilat modele kanë madhësi dhe materializim ekskluzive duke i ndjekur trendet më moderne botërore.

Këto 32 shtëpitë në “Qershinë e Madhe” janë pjesë e lagjes “Qershia” dhe janë të stilit të komunitetit të mbyllur. Edhe këto janë gjithashtu të banueshme sivjet, nga të cilat kanë mbetur vetëm edhe 10 shtëpi të fundit.

Nëse jeni të interesuar për më tepër rreth kësaj lagje, vizitoni faqen në këtë link: #QershiaeMadhe

Artikull i sponzorizuar

Në trend Ekonomi

Më shumë
TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

Techtonic
Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Butrint Avdyli
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

City Taxi
Kujdesu për familjen në kohë krize – porosit nga diaspora harxhin për familjen në Kosovë

Kujdesu për familjen në kohë krize – porosit nga diaspora harxhin për familjen në Kosovë

Begmart
6 cent zbritje në të gjitha pikat e Petrol Company

6 cent zbritje në të gjitha pikat e Petrol Company

Petrol Company
Kalo në kategori