Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock dhe homologu i saj rus Sergei Lavrov diskutuan në Moskë për situatën në Ukrainë dhe tubacionin e gazit “Nord Stream II”. Shefja e diplomacisë paralajmëroi se Gjermania do të qëndrojë në mbrojtje të vlerave, edhe nëse kjo do të jetë e kushtueshme për ekonominë e vendit.

Baerbock tha se vendi i saj është gati të mbrojë vlerat themelore në një konflikt mes Rusisë dhe Ukrainës, edhe nëse duhet paguar një çmim i lartë ekonomik.

Këto komente ajo i bëri pas takimit që e pati me Lavrovin në Moskë.

“Nuk kemi opsion tjetër, veç mbrojtjes së vlerave të përbashkëta, edhe nëse kjo ka një çmim të lartë ekonomik. Gjermania e ka përsëritur qëndrimin se në rast se energjia përdoret si armë, kjo do të ketë pasoja për gazjsellësin ‘Nord Stream II'”, tha Baerbock derisa shtoi se Berlini është gati për bisedime serioze me Rusinë për të përmirësuar situatën e sigurisë në të gjithë Evropën.

E para e diplomacisë gjermane tha se grumbullimi i më shumë se 100 mijë trupave ruse pranë kufirit me Ukrainën “pa një arsye të kuptueshme” është shqetësuese dhe “e vështirë që të mos shihet si një kërcënim”, prandaj ajo u bëri thirrjeve palëve që të diskutojnë në formatin e Normandisë.

Nga ana e tij, Lavrov tha se politizimi i tubacionit të gazit natyror “Nord Stream II” – për të cilin Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar se mund të jetë pjesë e sanksioneve nëse Rusia pushton Ukrainën – është kundërproduktiv.

“Ne shpjeguam se nuk mund të pranojmë asnjë kërkesë lidhur me veprimet e forcave tona të armatosura në tokën tonë”, tha Lavrov.

Ai ritheksoi se këtë javë Rusia pret një përgjigje me shkrim nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj lidhur me kërkesën e Moskës për garanci se NATO nuk do të zgjerohet përmes anëtarësimit të Ukrainës ose vendeve të tjera ish-sovjetike dhe se nuk do të vendosë forcat dhe armët e saj atje.

Washingtoni dhe aleatët e tij i kundërshtuan kërkesat e Moskës gjatë takimit të javës së kaluar me palën ruse në Gjenevë dhe në takimin NATO-Rusi në Bruksel.

Sipas Departamentit amerikan të Shtetit, sekretari Antony Blinken do të takohet me ministren e Jashtme gjermane në Berlin pas takimit me presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy dhe ministrin e Jashtëm, Dmytro Kuleba.

“Blinken do të diskutojë angazhimet e fundit diplomatike me Rusinë dhe përpjekjet e përbashkëta për të penguar agresionin e mëtejshëm rus kundër Ukrainës, duke përfshirë gatishmërinë e aleatëve dhe partnerëve për të vendosur sanksione masive dhe kosto të rënda ekonomike ndaj Rusisë”, thuhet në deklaratë. /VoA/