Autoritetet kineze po përdorin të dhënat telefonike për të përndjekur protestuesit të cilët protestuan kundër masave të shtrënguara për kufizimet në parandalimin e Covid në Pekin, kjo sipas një regjistrimi audio të një telefonate mes një protestuesi dhe policisë kineze.

Reklama

Qindra demonstrues u mblodhën afër lumit Liangma në Pekin të dielën në mbrëmje, duke bërë thirrje për ndalimin e testimeve të vazhdueshme dhe kufizimeve për Covid. Disa nga ta gjithashtu dënuan dhe censurimin dhe bënë thirrje për liri më të madhe politike.

Shfaqja e jashtëzakonshme e mospajtimit me këto masa në zemër të kryeqytetit kinez përfundoi kryesisht në mënyrë paqësore në orët e para të së hënës. Por disa protestues që atëherë kanë marrë telefonata nga policia për t’u pyetur rreth pjesëmarrjes së tyre, transmeton Telegrafi.

Reklama
Reklama

Një protestues i tha CNN se të mërkurën, ai mori një telefonatë nga një oficer policie, i cili zbuloi se ata ishin gjurmuar sepse sinjali i celularit të tyre ishte regjistruar në afërsi të vendit të protestës. CNN në ndërkohë nuk i publikon asnjë nga emrat e protestuesve që u prononcuan tek ata, në mënyrë që t’i mbrojë ata nga masat ndëshkimore.

Sipas një regjistrimi të bisedës telefonike, e dëgjuar nga CNN, protestuesi u pyet nëse ai shkoi në lumin Liangma të dielën mbrëma. Kur ai mohoi se ishte atje, telefonuesi pyeti: “Atëherë pse u shfaq numri juaj i celularit atje?”.

Reklama

Protestuesit gjithashtu iu kërkua që të paraqitej në një stacion policie për t’u marrë në pyetje dhe të nënshkruante një procesverbal me shkrim. Sipas regjistrimit, kur ai pyeti se pse duhej ta bënte këtë, telefonuesi tha se ishte “një urdhër nga Byroja Komunale e Sigurisë Publike e Pekinit”. /Telegrafi/

Reklama